//

Microsoft: Výnosy rástli najmä vďaka cloudu a Azure

2 min. čítania

Celkové výnosy sa Microsoftu medziročne zvýšili o 12 % a zo predovšetkým vďaka segmentu inteligentného cloudu a jeho platformy Azure. Analytici však odhadovali výrazne vyšší rast výnosov. Viaceré divízie Microsoftu však zaostali za očakávaniami analytikov.

Rástol aj prevádzkový zisk, ktorý sa zvýšil o 8 % na 20,5 miliardy USD. Aj tu sa najviac darilo cloudu. Celkové výsledky Microsoftu zaostali za očakávaniami analytikov, ktorí predpokladali zisk na úrovni 21,06 miliardy USD.

Nedarilo sa

Kapitálové náklady Microsoftu boli o 500 miliónov USD vyššie, než sa očakávalo a vyšplhali sa na sumu 6,87 miliardy USD.

Divízia Productivity a Business Processes, pod ktorú napríklad spadajú platformy MS Teams, Skype, Outlook alebo OneDrive zaznamenala rast výnosov o 13 % a celá divízia dosiahla výnosy na úrovni 16,6 miliardy USD.

Analytici pritom odhadovali výnosy na úrovni 16,68 miliardy USD. Rastu výnosov dopomohol najviac rast výnosov z platforiem Office 365, kde výnosy rástli o 15 % a tiež rast výnosov z profesijnej sociálnej siete LinkedIn. LinkedIn zaznamenal rast výnosov až o 26 %.

Darilo sa cloudu

Divízia Intelligent Cloud zaznamenala medziročné zvýšenie výnosov o 20 % na úroveň 20,9 miliardy USD. Výnosy však zaostali za očakávaniami analytikov, ktorí predpokladali výnosy vo výške 21,07 miliardy USD. Výnosy cloudovej platformy Azure medziročne vzrástli o 40 %, čo bol hlavný dôvod rastu výnosov v celej divízii Intelligent Cloud.

Segmentu More Personal Computing sa zvýšili výnosy o 2 % na hodnotu 14,4 miliardy USD. Ani tejto divízii sa nepodarilo naplniť očakávania analytikov, ktorí predpovedali tržby na úrovni 14,67 miliardy USD.

Nepriaznivý vývoj výmenných kurzov v tomto štvrťroku negatívne ovplyvnil tržby a zriedený zisk na akciu vo výške 595 milióna USD, respektíve 0,04 USD na akciu.

Odstávky aj vojna

Microsoftu nepomohli ani odstávky výroby v Číne najmä pre lockdowny, ktoré pokračovali až do mája spolu so zhoršujúcou sa situáciou na trhu s osobnými počítačmi, ktoré v júni prispeli k negatívnemu dopadu na tržby OEM výrobcov Windows vo výške viac ako 300 miliónov USD.

Vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine sa Microsoft rozhodol výrazne obmedziť aktivity v Rusku. V dôsledku toho zaznamenal prevádzkové náklady vo výške 126 milióna USD súvisiace s výdavkami na nedobytné pohľadávky, znehodnotením aktív a odstupným.

Podobné výsledky ako Microsoft prezentoval aj Alphabet (Google), Twitter, či sociálna platforma Snap.

O spoločnosti Microsoft

Microsoft Corporation je firma sídliaca v Redmonde v štáte Washington v USA. Dcérske firmy má v súčasnosti v 121 krajinách a napríklad aj na Slovensku. Založili ju Bill Gates a Paul Allen v roku 1975. Microsoft patrí k najbohatším a najväčším firmám na svete. Microsoft vyvíja, vyrába, licencuje a podporuje širokú škálu produktov pre rozličné zariadenia. Medzi jej najobľúbenejšie a najznámejšie produkty patria operačné systémy Microsoft Windows a rodina produktov Microsoft Office, z ktorých každý dosiahol takmer všadeprítomnosť na trhu osobných počítačov. Agresívne obchodné praktiky spoločnosti viedli k niekoľkým vládnym vyšetrovaniam, vrátane federálneho procesu z roku 1998, ktorý usvedčil Microsoft zo zneužitia svojho monopolného postavenia na zničenie konkurencie. Vďaka odvolaniam a dohodám sa firme podarilo zmierniť nepriaznivé efekty svojho počínania na jej prevádzkové a finančné postavenie. Motto firmy je „Váš potenciál, naša vášeň“. V roku 2014 odkúpila časť Nokia Mobile Oy. V roku 2014 Microsoft kúpil švédsku spoločnosť Mojang AB za 2,5 miliardy dolárov. (zdroj: Wikipedia)
Microsoft Corporation
MSFT
249,01 €
-0.96709615%
Marketcap
1,86 T
Volume
20.422.348,57 €
Shares
7.457.889.792
Range
248,31 € - 252,60 €
52 Week Range
234,83 € - 352,82 €

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Alphabet zvýšil tržby, ale zisk klesol

Nasl. článok

Ceny rastú aj v priemysle. Sú rekordne vysoké

Viac z Biznis

0 0,00