//

Slovensko získalo 2,5 tisíc balení lieku Lagevrio

1 min. čítania

Liek Lagevrio je prioritne určený pacientom, pri ktorých sa predpokladá ťažší priebeh ochorenia COVID-19. Pričom pre nastupujúcu letnú vlnu pandémie sa zvýšila spotreba i dostupnosť lieku vo viacerých európskych krajinách. Minulý týždeň na Slovensku bolo k dispozícii len cez 1.500 balení liečiva.

Na základe dlhodobej spolupráce v boji proti COVID-19 Nemecko ako odpoveď na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaslalo na Slovensko 2.510 balení. Liek bol prepustený k distribúcii a od pondelka je liek možné opäť objednať štandardným spôsobom.

Okrem lieku Lagevrio ministerstvo zdravotníctva pracuje na nastavení distribúcie a cesty pacienta pre podávanie lieku Paxlovid. Na základe ukončeného procesu verejného obstarávania a podpísanej zmluvy s výrobcom bude Slovensku dodaných 25.000 balení lieku v mesiacoch júl a august 2022.

Liek Lagevrio môžu predpísať všeobecní i špecializovaní lekári v prípade, že ochorenie COVID-19 je potvrdené prostredníctvom PCR testu (RT-PCR, LAMP). Liek je určený pre pacientov so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu ochorenia do piatich dní od nástupu syndrómov. 

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

Rovnaké indikačné kritériá budú platiť v prípade lieku Paxlovid. 

Zároveň je pre pacientov dostupný ďalší antivirotický liek – Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, podaný formou intravenóznej infúzie. 

Ministerstvo zdravotníctva však opäť apeluje, že najúčinnejším spôsobom, ako minimalizovať riziká v súvislosti s ochorením COVID-19 je očkovanie.

Komentovať

Your email address will not be published.

Predch. článok

ECB podpísala chartu za rovnosť, diverzitu a inklúziu

Nasl. článok

Sociálna poisťovňa vyplatila 13. dôchodky

Viac z COVID-19

0 0,00