-1.1 C
Bratislava
ÚvodCOVID-19Slovensko získalo 2,5 tisíc balení lieku Lagevrio

Slovensko získalo 2,5 tisíc balení lieku Lagevrio

Liek Lagevrio je prioritne určený pacientom, pri ktorých sa predpokladá ťažší priebeh ochorenia COVID-19. Pričom pre nastupujúcu letnú vlnu pandémie sa zvýšila spotreba i dostupnosť lieku vo viacerých európskych krajinách. Minulý týždeň na Slovensku bolo k dispozícii len cez 1.500 balení liečiva.

Na základe dlhodobej spolupráce v boji proti COVID-19 Nemecko ako odpoveď na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zaslalo na Slovensko 2.510 balení. Liek bol prepustený k distribúcii a od pondelka je liek možné opäť objednať štandardným spôsobom.

Okrem lieku Lagevrio ministerstvo zdravotníctva pracuje na nastavení distribúcie a cesty pacienta pre podávanie lieku Paxlovid. Na základe ukončeného procesu verejného obstarávania a podpísanej zmluvy s výrobcom bude Slovensku dodaných 25.000 balení lieku v mesiacoch júl a august 2022.

Liek Lagevrio môžu predpísať všeobecní i špecializovaní lekári v prípade, že ochorenie COVID-19 je potvrdené prostredníctvom PCR testu (RT-PCR, LAMP). Liek je určený pre pacientov so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu ochorenia do piatich dní od nástupu syndrómov. 

- Inzercia -

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

Rovnaké indikačné kritériá budú platiť v prípade lieku Paxlovid. 

Zároveň je pre pacientov dostupný ďalší antivirotický liek – Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, podaný formou intravenóznej infúzie. 

Ministerstvo zdravotníctva však opäť apeluje, že najúčinnejším spôsobom, ako minimalizovať riziká v súvislosti s ochorením COVID-19 je očkovanie.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.