//

Twitter zarobil menej ako očakávali analytici

2 min. čítania

Spoločnosť Twitter stojaca za rovnomennou sociálnou sieťou, prekvapivo zaznamenala medziročne pokles tržieb. Ide pritom o prvý kvartálny pokles tržieb od pandemického roku 2020..

Kvartálne tržby spoločnosti za druhý štvrťrok tohto roka predstavovali sumu 1,18 miliardy USD. Analytici pritom očakávali výrazne vyššie tržby vo výške 1,32 miliardy USD.

Príčiny poklesu kvartálnych tržieb sú rovnaké ako pri výsledkoch konkurenta spoločnosti Snap. Aj v prípade Twitteru teda za pokles tržieb môže predovšetkým slabší dopyt po reklame a nepredvídateľné makro prostredie, ale aj silnejúca konkurencia zo strany TikToku.

Očistený zisk (EBITDA) bol za druhý kvartál vo výške 111,7 milióna USD. Odhad analytikov bol však viac ako dvojnásobne vyšší. Analytici odhadovali, že by Twitter mohol v druhom štvrťroku dosiahnuť zisk (EBITDA) vo výške 283 milióna USD. Štvrťrok spoločnosť zakončila v strate 270 milióna USD (0,35 USD na akciu).

Spoločnosti sa podarilo získať nových používateľov. Počet denne aktívnych užívateľov narástol medzikvartálne z 229 milióna na 237,8 milióna.

Spoločnosť má ambiciózne ciele, ktoré firma oznámila ešte pred tým než Elon Musk ohlásil svoj zámer sociálnu sieť kúpiť. Firma by chcela do konca roka 2023 dosiahnuť ročné tržby na úrovni 7,5 miliardy USD a zvýšiť počet denne aktívnych používateľov na 315 miliónov. Aj výsledky za posledný kvartál však ukazujú, že Twitter je od tohto cieľa ešte ďaleko.

Twitter sa teraz pripravuje na októbrový súd s miliardárom Elonom Muskom, ktorý sa rozhodol stiahnuť ponuku na kúpu sociálnej siete. Musk chcel kúpiť sociálnu sieť za 44 miliárd USD. Celý obchod stroskotal na počte spamových účtov na sieti. Samotný Twitter odhadol podiel spamových účtov na celkovom počte denne aktívnych používateľov na 5 %. Elon Musk však považuje toto číslo za príliš optimistické a tvrdí, že počet spamových účtov musí byť výrazne vyšší.

O spoločnosti Twitter

Twitter, Inc. je americká technologická spoločnosť so sídlom v San Franciscu v Kalifornii. Spoločnosť prevádzkuje službu mikroblogovania a rovnomennú sociálnu sieť Twitter. Predtým prevádzkovala aplikáciu krátkych videí Vine a službu živého vysielania Periscope. Twitter vytvorili Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone a Evan Williams v marci 2006 a spustili ho v júli toho istého roku. Do roku 2012 mala spoločnosť viac ako 100 miliónov používateľov, ktorý denne uverjňovali 340 miliónov tweetov a služba spracovala v priemere 1,6 miliardy vyhľadávacích dopytov denne. Spoločnosť vstúpila na burzu v novembri 2013. Do začiatku roka 2019 mal Twitter viac ako 330 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Dňa 25. apríla 2022 predstavenstvo Twitteru súhlasilo s odkúpením sociálnej siete excentrickým miliardárom Elonom Muskom v hodnote 44 miliárd dolárov. 8. júla 2022 Musk zmluvu ukončil. V dôsledku toho akcie Twitteru zažili pád a spoločnosť si najala americkú právnickú firmu, aby podnikla právne kroky proti Muskovi, pričom 12. júla proti nemu začala žalobu na Chancery Court of Delaware. (zdroj: Wikipedia)
Twitter, Inc.
TWTR
45,07 €
2.76%
Marketcap
34,49 B
Volume
11.562.401,64 €
Shares
765.246.016
Range
44,17 € - 44,98 €
52 Week Range
32,62 € - 71,29 €

3 Comments

  1. […] Väčšina príjmov Alphabetu totiž stále pochádza predovšetkým z príjmov z reklamy. V predchádzajúcom štvrťroku tvorili príjmy z reklamy až 81 percent tržieb Alphabetu. Príjmy z reklamy boli teda v druhom kvartáli tohto roku na úrovni 56,3 miliardy USD. Horšie výsledky z príjmov z reklamy už vo výsledkoch uvádzali spoločnosti Snap aj Twitter. […]

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

V budúcom roku porastú dôchodky o takmer 12 percent

Nasl. článok

Alphabet zvýšil tržby, ale zisk klesol

Viac z Biznis

0 0,00