//

V budúcom roku porastú dôchodky o takmer 12 percent

1 min. čítania

V budúcom roku by mali dôchodky vzrásť o rekordných 11,8 percenta, čo zodpovedá Štatistickým úradom potvrdenému medziročnému rastu cien domácností dôchodcov za prvý polrok tohto roka.

Na sociálnej sieti to včera uviedol premiér Eduard Heger. Nebude to však zadarmo a štátnu kasu bude takéto rekordné zvýšenie dôchodkov stáť miliardu eur navyše.

„Budúci rok by naši seniori mali ľahšie zvládať infláciu. Vo valorizácii ich dôchodkov sa už totiž prejaví prudký rast cien v prvom polroku tohto roka. Penzie sa teda od januára budúceho roka zvýšia o 11,8 percenta, čo znamená v priemere 69 eur mesačne,“

uviedol na Facebooku premiér Eduard Heger.

Priemerný starobný dôchodok tak v budúcom roku vzrastie z dnešných 516 eur na 585 eur v roku 2023. V prieme teda dôchodok stúpne o 69 EUR. Automatická valorizácia všetkých penzií ukrojí z rozpočtu na rok 2023 takmer jednu miliardu eur.

Tento rok pritom inflácia rastie rekordným tempom, keď za jún dosiahla viac ako 13 percent. Lenže lepšie to nebude ani v budúcom roku a inflácia bude stále v dvojcifernej výške.

V roku 2025 by mohol priemerný dôchodok prekročiť už 700 eur (zdroj: IFP)

V porovnaní s júnovou prognózou Inštitútu finančnej politiky, ktorá predpokladala budúcoročnú valorizáciu penzií na úrovni 11 % ide o dodatočný nárast výdavkov o približne 70 miliónov eur.

„Ale ak by sa napokon vývoj uberal tým lepším smerom a rast cien zvlášť energií, bývania a potravín by sa spomalil, naši seniori by si mohli konečne trochu vydýchnuť. Takýto významný rast dôchodkov však nie je, samozrejme, zadarmo. V budúcom roku z verejných financií naň štát minie takmer miliardu eur,“

doplnil premiér Eduard Heger.

Inštitút finančnej politiky (IFP) odhaduje, že ak sa naplnia budúcoročné inflačné očakávania o vývoji dôchodcovskej inflácie (13,8 % v 2023 a 2,7 % v 2024), priemerný dôchodok v roku 2025 prekročí hranicu 700 eur.

Podľa IFP by to pre štát znamenalo dodatočné výdavky na valorizáciu v roku 2024 vo výške 1,3 miliardy eur a v roku 2025 ďalších 0,3 miliardy eur (v porovnaní so situáciou ak by sa penzie vôbec nevalorizovali).

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Diskusia: Viete aké máte práva pri meškaní letu?

Nasl. článok

Twitter zarobil menej ako očakávali analytici

Viac z Peniaze

0 0,00