/

Dôvera v ekonomiku v júli opäť poklesla

2 min. čítania

Ekonomická nálada sa počas júla 2022 zhoršila u väčšiny podnikateľov, najviac klesla v službách, iba v stavebníctve došlo k jej zlepšeniu. Nárast pesimizmu prejavili aj spotrebitelia, miera dôvery klesla na najnižšiu úroveň za posledných 16 mesiacov.

Dôvera podnikateľov k vývoju ekonomiky na Slovensku zaznamenala v júli 2022 opäť mierne medzimesačné zhoršenie. K najvýraznejšiemu poklesu dôvery došlo už druhý mesiac po sebe v službách, znížila sa však aj v obchode a mierne aj v priemysle.

Naopak, pomerne výrazný nárast optimizmu sa prejavil v stavebníctve vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti. Nárast pesimizmu prejavili aj spotrebitelia, vzrástli predovšetkým  obavy domácností z očakávaných úspor, miera dôvery klesla na najnižšiu úroveň za posledných 16 mesiacov.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov.

Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Pokles dôvery v priemysle nastal aj v júli, avšak po minulomesačnom dvojcifernom prepade sa jeho tempo výrazne spomalilo. Indikátor dôvery (sezónne upravený) klesol len mierne, o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -2 predovšetkým vplyvom rastu zásob priemyselných výrobkov. Zvýšenie stavu zásob uviedli hlavne vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a ostatných nekovových výrobkov.

Dôvera v službách zaznamenala výrazný pokles druhý mesiac po sebe. Indikátor dôvery v júli klesol o 8,7 p. b. na úroveň 10,3. Pesimistickejšie boli hodnotenia vo všetkých troch otázkach, pri hodnotení ekonomickej situácie za posledné tri mesiace ako aj pri hodnotení dopytu po službách bol pokles v nasledujúcich troch mesiacoch dvojciferný.

Zhoršuje sa aj spotrebiteľská atmosféra na Slovensku, indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) medzimesačne klesol tretí mesiac po sebe.

V júli sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil ešte o 1 bod na úroveň -28,8, čo je najnižšia úroveň za posledných 16 mesiacov (od marca minulého roku). Zvýšili sa najmä obavy z očakávaných úspor, ako aj finančnej situácie domácností, vzrástli však aj obavy z celkovej hospodárskej situácie. Nepatrne optimistickejšie vnímali respondenti vývoj nezamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode klesol v júli oproti júnu o 2,3 p. b. na hodnotu 26,7. Respondenti negatívne hodnotili trend podnikateľských aktivít, a to najmä v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov. Očakávajú však aj nižšie splnenie požiadaviek na dodávateľov, predovšetkým v oprave a údržbe motorových vozidiel a v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel.

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve sa po poklese v minulom mesiaci v júli ako jediný zvýšil o 9,5 bodu na -4,5. Pod zmiernenie pesimistických odpovedí sa podpísali priaznivejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ekonomická nálada sa na Slovensku zhoršuje

Nasl. článok

Meta: Klesli výdavky aj zisk. Firma navyše predpovedá navýšenie nákladov

Viac z Ekonomika

0 0,00