//

Ekonomická nálada sa na Slovensku zhoršuje

1 min. čítania

Dôvera slovenských podnikateľov a spotrebiteľov klesla v júli 2022 druhý mesiac po sebe. Súhrn sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu sa znížil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,7 bodu, aktuálna hodnota dosiahla 96,8.

K poklesu dôvery došlo v troch zo štyroch sledovaných odvetví a tiež u spotrebiteľov. Najvýraznejšie klesla, už druhý mesiac po sebe, dôvera podnikateľov v službách. Znížila sa však aj v obchode a mierne tiež v priemysle. Naopak, pomerne výrazný nárast optimizmu sa prejavil v stavebníctve.

Aktuálna hodnota IES bola pesimistickejšia aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď klesla o 4 body. Zvýšilo sa aj zaostávanie za dlhodobým priemerom. Kým v júni to bolo o 3 body, v júli klesla až o 5,7 bodu pod dlhodobý priemer.

Hodnota IES predstavuje vážený aritmetický priemer piatich čiastkových indikátorov dôvery, najväčší vplyv má indikátor dôvery v priemysle (40 %), nasleduje indikátor dôvery v službách (30 %), v stavebníctve (5 %), v obchode (5 %) a spotrebiteľský indikátor dôvery (20 %).

Prieskum je koordinovaný Európskou komisiou a vo všetkých členských štátoch EÚ má rovnakú metodiku.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Profesia.sk: Počet pracovných ponúk rastie

Nasl. článok

Dôvera v ekonomiku v júli opäť poklesla

Viac z Ekonomika

0 0,00