///

Apple: Pre nedostatok čipov klesol zisk aj tržby

3 min. čítania
Kvartálne výsledky Apple naplnili očakávania analytikov. Aj Apple sa však v druhom kvartáli nevyhol problémom s dodávkou čipov. Rástli aj výnosy z predaja služieb ako Apple Music alebo Apple TV+. Firme sa však na druhú stranu nedarilo v predaji počítačov Mac.

Americká technologická spoločnosť Apple už skôr v tomto roku varovala, že tretí fiškálny štvrťrok (druhý kalendárny štvrťrok) budú sprevádzať ťažkosti. Aj Apple má totiž problémy s dodávkami komponentov podobne ako ďalšie technologické spoločnosti.

Samotný Apple odhadoval pokles predtým predpokladaných tržieb za druhý kvartál tohto roka v rozsahu od 4 až do 8 miliárd USD. Apple sa však podarilo výpadok tržieb tlmiť. Vplyv bol nakoniec nižší ako 4 miliardy USD.

Zisk klesol

Výsledky Apple za druhý kvartál teda naplnili očakávania analytikov. Čistý zisk spoločnosti síce klesol na 19,44 miliardy USD, ale analytici pre problémy s dodávkami komponentov očakávali ešte väčší pokles zisku. I tak to bol pre Apple najhorší štvrťrok od obdobia júl – september v roku 2020.

Očistený zisk na akciu sa medziročne znížil o 10 centov na 1,20 USD. Analytici však očakávali ešte horší výsledok na úrovni 1,16 USD. Hrubá marža sa medziročne zvýšila o miernych 1,8 % na 35,89 miliardy USD.

Tržby takmer 83 miliárd

Celkové výnosy spoločnosť Apple vykázala na úrovni 82,96 miliardy USD. Analytici však očakávali o niečo horší výsledok a firma tak naplnila očakávania analytikov.

Najväčšiu časť tržieb stále tvorili príjmy z predaja produktov, ktoré boli za druhý kvartál na úrovni 63,36 miliardy USD a v medziročnom porovnaní stúpli o 0,9 % na 63,36 mld. USD. Analytici pritom očakávali výrazne vyšší pokles tržieb na 62,44 miliardy USD.

Darilo sa iPhonom

Tradične najviac ťahali výsledky Apple predaje iPhonov. Tržby z ich predajov vzrástli medziročne o 2,8 % a boli teda nad očakávaniami analytikov. Z predaja ostatných produktov sa spoločnosti nepodarilo prekonať čísla z minuloročného druhého kvartálu.

Najväčším sklamaním boli predaje produktov z radu Mac. Apple však novú generáciu MacBookov predstavil len nedávno a ich predaj začal len v tomto mesiaci. Do výsledkov z druhého kvartála sa teda ich predaje nepremietli.

Služby rástli

Apple sa však darilo v jeho pláne presadzovania sa poli služieb, Tie v prípade Apple tvoria stále vyššiu časť kvartálnych príjmov a do budúcna sa práve služby môžu stať rozhodujúcim ťahúňom výsledkov Apple.

V oblasti poskytovaných služieb tržby vzrástli medziročne o 12 % na 19,60 miliardy USD. Napriek dobrým výsledok však analytici za túto oblasť predpovedali vyššie tržby na úrovni 19,75 miliardy USD.

Spoločnosť vyplatí kvartálnu dividendu 11. augusta 2022 vo výške 0,23 USD na akciu všetkým akcionárom k rozhodnému dňu 8.8. 2022.

O spoločnosti Apple

Apple Inc. je americká technologická spoločnosť založená v roku 1976 v Silicon Valley, v kalifornskom meste Cupertino, USA. Hlavným programom spoločnosti je výroba a vývoj osobných počítačov Mac a ich programového vybavenia, výroba a vývoj smartfónov iPhone, tabletov iPad a predaj hudby, televíznych relácií a filmov prostredníctvom internetového obchodu iTunes Store. Prvých tridsať rokov svojej existencie bola spoločnosť známa ako Apple Computer, Inc. Zmena názvu bola ohlásená 9. januára 2007 po predstavení nových produktov iPhone a Apple TV a je symbolom postupného odklonu od tradičného dôrazu spoločnosti na výrobu osobných počítačov smerom k produkcii širšieho okruhu inovatívnej spotrebnej elektroniky. Apple je spoločnosť, ktorá pomohla spustiť revolúciu osobných počítačov koncom 70-tych rokov 20. storočia. Je známa vysoko inovatívnym hardvérom ako iPod a iMac, rovnako ako i softvérom ako iTunes, iOS/iPadOS a operačným systémom macOS. (zdroj: Wikipedia)
Apple Inc.
AAPL
156,15 €
-1.27%
Marketcap
2,51 T
Volume
152.567.569,56 €
Shares
16.070.800.384
Range
150,94 € - 156,99 €
52 Week Range
134,48 € - 190,65 €

Všetky akcie

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Slovensko dostalo prvých takmer 400 miliónov z Plánu obnovy

Nasl. článok

Amazonu za druhý kvartál stúpli tržby o sedem percent

Viac z Biznis

0 0,00