2 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaSlovensko dostalo prvých takmer 400 miliónov z Plánu obnovy

Slovensko dostalo prvých takmer 400 miliónov z Plánu obnovy

Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) na Úrade vlády SR dnes prijala prvú platbu v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR, o ktorú si požiadala v apríli tohto roka na základe splnenia prvých 14 míľnikov.

Po odpočítaní alikvotnej časti preddavku tak dnes Slovensko obdržalo takmer 399 milióna (398.700.990) eur. Prvých takmer 60 miliónov sme dostali ako preddavok.

V apríli bol splnený posledný míľnik, na základe ktorého mohlo Slovensko podať Európskej komisii prvú žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 458,3 mil. eur.

Európska komisia mala dva mesiace na preskúmanie a zhodnotenie kvalitatívneho aj kvantitatívneho plnenia, ktorého výsledkom bolo pozitívne hodnotenie.

- Inzercia -

Po ňom nasledovala obhajoba pred Výborom pre hospodársku politiku, ktorý je poradným orgánom Komisie a Rady, kde majú členské štáty možnosť klásť otázky krajinám žiadajúcim o vyplatenie časti z ich plánov obnovy.

Celý proces hodnotenia sa ukončil odsúhlasením pozitívneho hodnotenia Hospodárskym a finančným výborom (EFC) k prvej žiadosti. Nasledovalo záverečné potvrdenie platby na úrovni tzv. výboru komitológie, ktorý autorizoval platbu.

V piatok 29.7. 2022 Národná implementačná a koordinačná autorita obdržala 398,7 milióna eur, teda sumu zníženú o časť preddavku, ktorý Slovensko obdržalo koncom minulého roka. Celková žiadosť o platbu bola v hodnote 458 miliónov eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.