-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaInflácia v eurozóne sa blíži k deviatim percentám

Inflácia v eurozóne sa blíži k deviatim percentám

Inflácia nie je vysoká len na Slovensku. Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil odhad júlovej inflácie. Oproti júnu inflácia opäť rástla. Za júl podľa Eurostatu dosiahla inflácia v eurozóne výšku 8,9 percenta oproti júnovým 8,6 percentám.

Vysokú infláciu ovplyvňujú v celej eurozóne vysoké ceny energií. Ceny energií v eurozóne sa v júli medziročne zvýšili až o 39,7 percenta. Ich rast však mierne spomalil, keď v júni dosiahol rast cien energií 42 percent.

Rýchlejšie naopak rástli ceny potravín v celej eurozóne. Ceny potravín v júlu rástli o 9,8 percenta z 8,9 percenta z júna.

Najvyššiu infláciu v celej eurozóne má aktuálne Estónsko, kde sa inflácia vyšplhala až na 22,7 percenta. Naopak najlepšie je na tom Malta s infláciou na úrovni 6,5 percenta. Údaje za júl ešte za Slovensko nie sú dostupné, ale inflácia v júni dosiahla podľa údajov štatistického úradu viac ako 13 percent.

- Inzercia -

Súčasná výška inflácie v eurozóne je vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorý je na úrovni okolo dvoch percent. Aj pre vysokú infláciu pristúpila Európska centrálna banka k prvému zvýšeniu základnej úrokovej sadzby po viac ako desiatich rokoch.  

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.