///

Inflácia v eurozóne sa blíži k deviatim percentám

1 min. čítania

Inflácia nie je vysoká len na Slovensku. Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil odhad júlovej inflácie. Oproti júnu inflácia opäť rástla. Za júl podľa Eurostatu dosiahla inflácia v eurozóne výšku 8,9 percenta oproti júnovým 8,6 percentám.

Vysokú infláciu ovplyvňujú v celej eurozóne vysoké ceny energií. Ceny energií v eurozóne sa v júli medziročne zvýšili až o 39,7 percenta. Ich rast však mierne spomalil, keď v júni dosiahol rast cien energií 42 percent.

Rýchlejšie naopak rástli ceny potravín v celej eurozóne. Ceny potravín v júlu rástli o 9,8 percenta z 8,9 percenta z júna.

Najvyššiu infláciu v celej eurozóne má aktuálne Estónsko, kde sa inflácia vyšplhala až na 22,7 percenta. Naopak najlepšie je na tom Malta s infláciou na úrovni 6,5 percenta. Údaje za júl ešte za Slovensko nie sú dostupné, ale inflácia v júni dosiahla podľa údajov štatistického úradu viac ako 13 percent.

Súčasná výška inflácie v eurozóne je vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorý je na úrovni okolo dvoch percent. Aj pre vysokú infláciu pristúpila Európska centrálna banka k prvému zvýšeniu základnej úrokovej sadzby po viac ako desiatich rokoch.  

2 komentáre

Komentovať

Your email address will not be published.

Predch. článok

SHMÚ varuje pred dažďom a búrkami

Nasl. článok

Renault skončil v strate skoro dve miliardy eur

Viac z Ekonomika

0 0,00