/

SHMÚ varuje pred dažďom a búrkami

3 min. čítania
Počasie sa počas víkendu zmení a príde ochladenie. Nadchádzajúce dva dni bude pršať, objavia sa prehánky aj búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred dažďom aj búrkami.

Nadchádzajúce dva dni sa na Slovensku ochladí. Po niekoľkých horúcich týždňoch si väčšina Slovenska od horúčav oddýchne. Počasie sa výrazne zmení a platia aj výstrahy pred dažďom a búrkami.

Výstrahy pred dažďom

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred silným dažďom pre celé stredné a východné Slovensko. V v týchto okresoch sa ojedinele očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok od 50 až do 75 mm. Časť tohto úhrnu padne pri búrkach.

Na väčšine územia Slovenska platia výstrahy pred búrkami. (zdroj: SHMÚ)

Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Výstrahy pred búrkami

V okresoch časti západného a na celom strednom a východnom Slovensku platia výstrahy prvého stupňa pred búrkami. V týchto okresoch je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou od 20 až do 30 mm, ktorý môže trvať 30 min. Pri búrkach sa zároveň vyskytnú nárysy vetra s intenzitou od 65 až do 85 km/h) a s krúpami.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.

Na strednom a východnom Slovensku potom platí aj výstraha pred dažďom. (zdroj: SHMÚ)

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.).

Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

V sobotu sa ochladí

Počas soboty bude na väčšine územia Slovenska oblačno až zamračené a na juhovýchode bude spočiatku aj zmenšená oblačnosť. Postupne na celom území objaví dážď, prehánky, a ojedinele sa vyskytnú aj búrky. Miestami sa môže objaviť aj výdatný dážď.

Najvyššia denná teplota sa bude v sobotu pohybovať od 20 až do 26 °C. Teplejšie bude počas soboty ojedinele na juhu stredného Slovenska, v Košickom kraji, na Šariši a na Hornom Zemplíne, kde sa bude teplota pohybovať od 26 až do 32 °C. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo 15 °C.

Fúkať bude slabý a na západe postupne severozápadný vietor o rýchlosti od 10 až do 30 km/m. Vietor pri búrkach môže zosilnieť.

Daždivá nedeľa

Počas nedele bude na väčšine územia Slovenska oblačno až zamračené. Ojedinele a to najmä na juhozápade bude zmenšená oblačnosť. Na mnohých miestach sa objaví dážď, prehánky a ojedinele búrky. Na juhozápade bude zrážky miestami. V nedeľu sa ochladí na tkamer celom území.

Najnižšia nočná teplota sa bude v nedeľu pohybovať od 19 až do 14 °C. Ešte o niečo chladnejšie bude na Orave, v Liptove, na Horehroní, Spiši, kde sa bude teplota pohybovať len okolo 12 °C.

Najvyššia denná teplota sa bude v nedeľu pohybovať od 15 až do 21 °C. O pár stupňov teplejšie bude na Zemplíne, juhu a na západe, kde sa bude teplota pohybovať od 21 až do 27 °C.

V nedeľu bude fúkať slabý a na západe a cez deň aj inde prevažne severozápadný vietor o rýchlosti od 10 až do 35 km/h, ktorý môže v nárazoch ojedinele dosiahnuť rýchlosť okolo 55 km/h. Na horách nad pásmom lesa bude fúkať búrlivý vietor až víchrica.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Amazonu za druhý kvartál stúpli tržby o sedem percent

Nasl. článok

Inflácia v eurozóne sa blíži k deviatim percentám

Viac z Správy

0 0,00