-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeCeny elektriny pre domácnosti by mohli v budúcom roku dramaticky stúpnuť

Ceny elektriny pre domácnosti by mohli v budúcom roku dramaticky stúpnuť

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dnes upozornil, že proces regulácie cien elektriny na budúci rok sa začína už dnes, 01.08. 2022, pričom absentujú pravidlá pre implementáciu Memoranda o porozumení so spoločnosťou Slovenské elektrárne.

Chýbajú pravidlá

ÚRSO upozorňuje, že bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1782 eur (pozrite si modelový príklad).

„ÚRSO upozorňuje, že v zmysle platnej legislatívy SR, regulované ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov na budúci rok vychádzajú z indexu trhových cien elektriny za obdobie od 01.08. do 30.9.2022. Úrad však neprikazuje dodávateľom kedy a ako presne nakupovať elektrinu na trhu,“

uviedol ÚRSO.

Keďže v súčasnosti nie je známy právne-záväzný spôsob, ako bude elektrina z Memoranda (alebo finančný výnos z nej) sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdepodobné, že dodávatelia elektriny pre regulované segmenty odberateľov začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich záväzných pravidiel.

Náhradu od štátu

V prípade, ak ju dodávatelia nakúpia na trhu a bude im neskôr stanovená právna povinnosť odoberať elektrinu aj z Memoranda, môže vzniknúť riziko nedodávky zlacnenej elektriny z Memoranda pre cieľových zraniteľných odberateľov, prípadne si dotknutí dodávatelia budú môcť nárokovať vzniknuté finančné škody z nadbytočného nákupu elektriny.

„Z pohľadu úradu preto odporúčame čo najskôr ustanoviť právne-záväzným spôsobom pravidlá sprístupnenia elektriny z Memoranda dotknutým dodávateľom a ich cieľovým skupinám odberateľov. Úrad vníma vysokú komplexitu súvisiacich tém, ktoré si vyžadujú čas na prípravu a finalizáciu. V záujme minimalizovania vyššie uvedených rizík odporúčame zvážiť implementáciu Memoranda formou adresných finančných kompenzácií pre cieľové skupiny odberateľov v súlade s existujúcim legislatívno-regulačným rámcom,“

predseda ÚRSO Andrej Juris.

Ako by to mohlo dopadnúť?

- Inzercia -

Pre lepšiu ilustráciu vážnosti situácie a potreby prijatia riadnych a systémových mimoriadnych opatrení zo strany štátu, ÚRSO vypracoval nasledovný modelový príklad odhadovaných cien energií pre slovenské domácnosti s bežnou spotrebou na rok 2023.

Ako by mohli vyzerať nové ceny elektriny v bucúdom roku? (zdroj: ÚRSO)

Odhadované dopady sú indikatívne pre predpokladané objemy spotreby energií, bez vplyvu Memoranda so SE a iných zvažovaných mimoriadnych opatrení štátnej politiky (vládnych opatrení). Rovnako nie sú v súčasnosti známe zmeny sieťových a systémových poplatkov.

Dopady na jednotlivé domácnosti budú závisieť od veľkosti a charakteru spotreby energií jednotlivých domácností, priznaných taríf, nákladovosti lokálnych CZT, a ďalších kľúčových parametrov. Skutočné dopady budú známe po ukončení relevantných cenových konaní v závere tohto roka a po prijatí relevantných opatrení štátu.

„Dnes je zrejmé, že žiadne opatrenie štátu nedokáže plne eliminovať vplyv extrémnych trhových cien energií na odberateľov. Opatrenia štátu však môžu aspoň znížiť tieto dopady, pričom rozsah ich vplyvu bude záležať najmä od rýchlosti ich prijatia, dostupnosti zdrojov a detailoch implementácie,“

povedal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Nečakajte

Dôležité opatrenia ohľadom optimalizácie ich nákladov na energie budú musieť prijať aj samotní odberatelia. ÚRSO preto odporúča odberateľom využiť, v rámci ich možností, zostávajúce obdobie do vykurovacej sezóny 2022/2023 na implementáciu opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti, preskúmanie súčasných parametrov odberu energií a prijatie opatrení na lepšiu kontrolu a optimalizáciu spotreby energií.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.