-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaInflácia v Španielsku láme rekordy. Je najvyššia za takmer 40 rokov

Inflácia v Španielsku láme rekordy. Je najvyššia za takmer 40 rokov

Nie len Slovensko trápi vysoká inflácia. Inflácia je vysoká vo všetkých krajinách Európskej únie, ale vysoké ceny trápia napríklad aj USA, kde je inflácia najvyššia za posledných 40 tokov.

Podobne rekordne vysokú infláciu teraz oznámil španielsky štatistický úrad. Ten vypočítal, že inflácia v júli v Španielsku dosiahla hodnotu 10,8 percenta. Analytici pritom počítali s infláciou o dve desatiny percenta nižšou. Aktuálna inflácia je podľa španielskych štatistikov najvyššia od septembra 1984.

V júni pritom bola inflácia na úrovni 10,2%. Pod prudký medzimesačný nárast inflácie sa podľa analytikov podpísalo hlavne zdražovanie potravín a tiež elektriny.

Jadrová inflácia potom v júli v Španielsku dosiahla hodnotu 6,1 percenta a vzrástla z júnovej hodnoty 5,5 percenta. Pri výpočte jadrovej inflácie sa nezohľadňujú ceny čerstvých potravín a ceny energií.

- Inzercia -

Slovensko má však oproti Španielsku infláciu ešte vyššiu. Posledné čísla, ktoré sú k dispozícii sú za mesiac jún, keď sa inflácia vyšplhala až na 13,2 percenta. Júlová inflácia bude pre neustále sa zvyšujúce ceny zrejme ešte o pár desatín percenta vyššia.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.