-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeKomentár: Bude alebo nebude rásť cena elektriny pre domácnosti?

Komentár: Bude alebo nebude rásť cena elektriny pre domácnosti?

Priplatia si Slováci v budúcom roku za elektrinu alebo nie? Minister hospodárstva Richard Sulík a minister financií Igor Matovič sa nedávno pochválili priam bombastickou dohodou so Slovenskými elektrárňami.

Extrémne zadlženému podniku najprv pohrozili zdanením elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach a potom manažment elektrárni súhlasil s tým, že zachová cenu elektrickej energie pre domácnosti. Elektrárne vlastne ani na výber moc nemali. Buď by ich štát ozbíjal na dani alebo ich ozbíja „dobrovoľným“ zastropovaním cien. Elektrárne si teda zvolili menšie zlo.

Memorandum

Sulík aj Matovič vtedy hovorili o tom, že koncová cena elektriny pre domácnosti sa nebude meniť nie len v roku 2023, ale ani v roku 2024. Lenže také jednoduché to nie je. Matovič aj Sulík sa možno s výstupom pred médiami s bombastickým oznámením o kľúčovej dohode poponáhľali.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž včera poukázal na niekoľko podstatných chýb v samotnom memorande a jeho implementácii. Chýba totiž podstatná informácia ako sa dodávatelia k lacnejším energiám od Slovenských elektrárni dostanú a hlavne ÚRSO nemôže dodávateľom prikázať ako a kedy majú elektrinu nakúpiť. A navyše nie je vôbec isté, či je memorandum a celá dohoda v súlade s pravidlami Európskej únie.

„ÚRSO upozorňuje, že v zmysle platnej legislatívy SR, regulované ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov na budúci rok vychádzajú z indexu trhových cien elektriny za obdobie od 01.08. do 30.9.2022. Úrad však neprikazuje dodávateľom kedy a ako presne nakupovať elektrinu na trhu,“

uviedol ÚRSO.

Podpísaná dohody bez „posvätenia“ z Únie

- Inzercia -

Ministerstvo hospodárstva a Slovenské elektrárne v júli podpísali dohodu o podmienkach implementačnej zmluvy, kde sa záväzne dohodli na podmienkach implementácie memoranda o porozumení, za ktorých Slovenské elektrárne dodajú v rokoch 2023 a 2024 elektrinu v objeme 6,15 TWh ročne pre domácnosti. To dnes uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Zúčastnenou stranou dohody bola podľa rezortu hospodárstva aj štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorá bude mať v uvedenom riešení postavenie tzv. „agenta“.

Štátny SPP zabezpečí premenu elektriny od Slovenských elektrární vyrobenej v jadrových zdrojoch v produkte baseload na diagram kopírujúci spotrebu domácností. Následne zabezpečí jej dodávku všetkým dodávateľom elektriny, ktorí majú uzavreté zmluvy s domácnosťami. A tu nastáva prvý možný problém, celú dohodu musí totiž odobriť Európska komisia. Sulík a Matovič tento súhlas v čase oznámenia nemali a nemajú ho ani teraz.

„Podmienky tejto implementačnej zmluvy podliehajú notifikácii Európskej komisii, schváleniu vládou a orgánmi Slovenskej energetiky. MH SR v súčasnosti intenzívne komunikuje s Európskou komisiou ohľadom notifikácie a za predpokladu, že tento proces bude úspešne zakončený niekedy na jeseň 2022, podpis implementačnej zmluvy medzi štátnymi orgánmi, SE a SPP za vopred dohodnutých podmienok sa očakáva ku koncu roka 2022,“

uvádza ministerstvo hospodárstva.

Legislatíva?

Ak sa podarí s Európskou komisiou dohodnúť schválenie štátnej pomoci domácnostiam v podobe zastropovanie cien elektriny na nasledujúce roky, tak nastane druhý problém. Ministerstvo hospodárstva teraz netuší, či bude potreba meniť legislatívu alebo na to celé bude stačiť len nariadenie rezortu.

V súčasnosti totiž legislatíva nepočíta s tým, že by Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mohol cenu určiť inak ako z trhovej ceny elektriny. Tá je teraz pritom výrazne vyššia ako cena dohodnutá medzi štátom a Slovenskými elektrárňami.

„Pre roky 2023 a 2024 nebude platiť štandardný mechanizmus cenovej regulácie dodávky elektriny pre domácnosti, ktorý je v súčasnosti upravený cenovou vyhláškou ÚRSO a odvíja sa od trhových cien elektriny v indexačnom období niekoľkých mesiacov predchádzajúceho kalendárneho roka. Uvedený mechanizmus bude nahradený uložením povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ) pre všetkých dodávateľov elektriny domácnostiam. O uložení týchto povinností rozhodne rezort hospodárstva po odsúhlasení VHZ vládou. Povinnosti budú spočívať v zachovaní (zastropovaní) cenníkov elektriny pre domácnosti z roku 2022 i pre roky 2023 a 2024. V prípade, ak sa ukáže, že za účelom implementácie tohto riešenia je potrebné zmeniť legislatívu vrátane cenovej vyhlášky URSO, príslušné štátne orgány zabezpečia, že takéto zmeny budú včas prijaté a účinné,“

tvrdí rezort hospodárstva.

Rozhádaní ministri

A práve pri zmene legislatívy môže nastať trocha problém. Sulík a extrémne pomstychtivý Matovič (dokázal to už mnoho krát) sú teraz takpovediac na nože. Sulík opäť raz žiada odchod Matoviča a ten sa svojho kresla drží zubami-nechtami.

Viem si predstaviť, že Matovič bude prípadnú zmenu legislatívy brzdiť, aby sa ju Sulíkovi nepodarilo presadiť. Potom by totiž Matovič mohol prstom ukázať na Sulíka, že to celá zvrzal práve Sulík. Politické body sú dôležitejšie ako to, či zostane polovica Slovákov bez elektriny lebo ju nebude mať z čoho zaplatiť.

„Ministerstvo hospodárstva zároveň intenzívne pracuje aj na druhej časti riešenia, ktoré zabezpečí zachovanie ceny elektriny pre domácnosti na cenovej úrovni z roku 2022 aj pre nasledujúce dva roky – 2023 a 2024. Na tomto riešení sa podieľajú i ďalší účastníci trhu s elektrinou na Slovensku – okrem SE a SPP sú to i významní dodávatelia elektriny domácnostiam, ako aj nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“

uvádza rezort hospodárstva.

Dodávatelia v neistote

A sme u ďalšieho problému a tým sú samotní dodávatelia a nákup elektriny. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že veľkým dodávateľom poslalo listy, aby nenakupovali drahú elektrinu na trhu, ale majú sa spoľahnúť na vládu. Na vládu, ktorá pokašle čoho sa chytí. Vládu, ktorá nebola schopná bez hádok v parlamente presadiť dôležité reformy ako napríklad reformu nemocníc a reformu justície. Vládu, ktorá takto ohrozila stovky miliónov z plánu obnovy.

Dodávatelia majú teraz dve možnosti – spoľahnúť sa rozhádanú vládu alebo nakúpiť drahú elektrinu na trhu. Osobne by som presne vedel, ktorú možnosť zvolím. Spoliehať sa na slovenskú vládu je veľmi riskantné. Navyše, keď to celé vláda ani nemá v rukách, pretože stopnúť to môže ešte aj Európska komisia.

„V tejto nadväznosti MH SR ubezpečilo listom všetkých 34 dodávateľov elektriny pre domácnosti, že celkový objem elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024 im bude dodaný od štátu, prostredníctvom spoločnosti SPP. Uvedení dodávatelia tak nemusia nakupovať elektrinu na trhu pre svoje portfólio domácností za extrémne vysoké ceny,“

píše sa v stanovisku rezortu hospodárstva.

Bude lacná elektrina?

Tak toto je otázka, ktorú vám zodpovie asi len kryštálová gúľa. Ak ju nemáte, tak máte smolu. Teraz nikto nemôže povedať, že cena elektriny nevyletí o 160 percent alebo aj o viac.

V prvom rade potrebujeme súhlas Európskej komisie. Ten môže prísť o týždeň, o mesiac aj o tri alebo nemusí prísť nikdy. Komisia môže totiž zmluvu medzi štátom a elektrárňami zmiesť zo stola.

Navyše rezort hospodárstva ani netuší, či nebude musieť narýchlo meniť legislatívu alebo zmena legislatívy treba nebude. Okrem súhlasu rozhádanej vlády by prípadnú rýchlu zmenu legislatívy musel schváliť parlament a podpísať prezidentka.

Dodávatelia sú teraz medzi dvomi mlynskými kameňmi a ich situáciu im nie je hodno závidieť. Musia sa spoľahnúť na rozhádanú vládu, ktorá už veľa krát dokázala, že v kľúčových momentoch koná nepredvídateľne a extrémne pomaly a musia dúfať, že sa všetko udeje v súlade s predstavami vlády. A teda príde súhlas z Bruselu, nebude treba meniť legislatívu a elektriny bude dosť.

A posledný problém

No a sme u posledného problému. Otázne totiž je, či budú mať Slovenské elektrárne dosť elektriny pre domácnosti. Štát si totiž dohodol konkrétne množstvo a to na základe spotreby v predchádzajúcom období. Lenže nikto netuší aké nás čakajú zimy, letá a koľko elektriny domácnosti minú.

Rezort hospodárstva domácnostiam odporúča šetrenie a investície do znižovania spotreby elektriny. Lenže chcieť po domácnostiam, aby investovali do prerábky domov a bytov v čase, keď ceny všetkého letia smerom nahor a platy stagnujú, je tak trocha prehnané. Áno, ušetriť elektrinu je fajn. Lenže bežná slovenská domácnosť, ktorá funguje od výplaty k výplate teraz nemá tisíce eur, aby investovala do rekonštrukcií alebo napríklad do nákupov novej šetrnejšej elektroniky. A môže sa štát snažiť motivovať ako len chce.

„Súčasné riešenie predpokladá, že zachovanie cien elektriny z roku 2022 bude zatiaľ možné len pre domácnosti. Objem elektriny prisľúbenej od SE totiž kopíruje spotrebu domácností. Rezort hospodárstva preto zdôrazňuje a vyzýva odberateľov v domácnostiach, že je nevyhnutné, aby značným spôsobom v dotknutom období nezvyšovali svoju spotrebu elektriny a aby prijali úsporné opatrenia, vrátane opatrení na zvýšenie energetickej efektívnosti. Rezort za týmto účelom zvažuje zavedenie „motivačnej“ schémy, podľa ktorej by boli odmenení tí odberatelia elektriny v domácnostiach, ktorí by počas obdobia nadchádzajúcich dvoch kalendárnych rokov najviac znížili svoju spotrebu elektriny,“

uvádza rezort hospodárstva.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.