-1.1 C
Bratislava
ÚvodPolitikaBudaj si "strelil do vlastnej nohy". Lesom chcel zakázať vývoz dreva do...

Budaj si „strelil do vlastnej nohy“. Lesom chcel zakázať vývoz dreva do zahraničia

Ceny v posledných mesiacoch na Slovensku enormne rýchlo rastú. Nerastú pritom len ceny v obchodoch a ceny energií. V poslednej dobe rastie aj cena dreva na kúrenie. Dôvodov je pritom hneď viacero, no podľa ministra životného prostredia za to môže hlavne jeden, ktorý ani neexistuje.

Minister životného prostredia Ján Budaj pre obavy z nedostatku palivového dreva pre Slovákov vyzval ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčany, aby štátnemu podniku Lesy SR zakázal vývoz palivového dreva mimo územia Slovenska. Podľa Budaja môže nedostatok palivového dreva pre vývoz do zahraničia za zvyšovanie jeho ceny.

„Minister životného prostredia Ján Budaj navrhol ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuelovi Vlčanovi, aby preto pristúpil ku regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. Tento masívny vývoz totiž tlačí nahor aj ceny palivového dreva, keďže aj z palivového dreva sa na našom trhu stáva nedostatkový tovar. Včasnou reguláciou môže ministerstvo pôdohospodárstva zabrániť rastu cien palivového dreva. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) poukazuje na fakt, že napr. v roku 2020 sa zo Slovenska vyviezlo 2,3 miliónov metrov kubických dreva, čo predstavovalo cca štvrtinu celkovej ťažby,“

napísalo ministerstvo životného prostredia v statuse na Facebooku.

Neznalosť neospravedlňuje

Lenže minister životného prostredia Ján Budaj si svojimi výrokmi ušil z hanby kabát. Štátny podnik Lesy SR totiž žiadne palivové drevo do zahraničia nevyváža a nikdy ani nevyvážal.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) reaguje na výzvu ministra životného prostredia SR Jána Budaja o regulovaní vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia. Štátny podnik LESY SR, ktorý je v gescii MPRV SR, žiadne palivové drevo, ani štiepku do zahraničia nevyváža,“

uviedlo v stanovisku ministerstvo pôdohospodárstva.

Je jasné, že v poslednej dobe sa toho na ministra Budaja sype veľa a to najmä pre množiace sa útoky medveďov na ľudí, ale aspoň si pred zverejnením statusu mohli na ministerstve životného prostredia overiť fakty.

- Inzercia -

Samozrejme samotný status o zastavení vývozu dreva, aby nestúpala jeho cena je skvelý na získanie nejakých tých politických bodov. Rast cien ovplyvňujú mnohé faktory, ale tým hlavným je dopyt.

Kde je dopyt, rastie cena

Cenu palivového dreva neovplyvňuje ani jeho vývoz, ale fakt, že po ňom rapídne stúpa dopyt. Jednoduché ekonomické pravidlo potom hovorí, že kde rastie dopyt, rastie aj cena. Obchodníci jednoducho vedia, že môžu cenu zvýšiť bez obavy z toho, že drevo nepredajú. Predajú a ešte im bude chýbať. A to je ten druhý dôvod.

Lesy SR majú povolené vyťažiť len určité množstvo palivového dreva a ťažba sa pritom plánuje až na desať rokov dopredu. Lesy SR teda nemôžu prísť a povedať, že ideme ťažiť viac palivového dreva. Takéto rozhodnutie môže totiž zdevastovať naše životné prostredie, ktoré by Budaj ako minister životného prostredia mal ochraňovať.

„V roku 2022 je plán spracovania dreva v štátnom podniku Lesy SR v objeme 3.510.000 m3, z toho plán palivového dreva je v objeme 147.555 m3, čo predstavuje 4,2 % z celkovej ťažby dreva. Tieto objemy určujú Programy starostlivosti o les (PSL), ktoré sú záväznými dokumentami vychádzajúcimi z vedeckých poznatkov o trvalo udržateľnom hospodárení. Sú naplánované na obdobie 10 rokov a nie je ich možné meniť na základe rozhodnutia ministra alebo na základe aktuálneho zvýšeného dopytu po palivovom dreve. Zvyšovanie produkcie nad objemy stanovené schválenými PSL by ohrozilo mimoprodukčné funkcie lesa, najmä ich vodozádržnú schopnosť, čo by vzhľadom na vysychanie Slovenska spôsobilo nenahraditeľné škody,“

doplnilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Za vyšším dopytom po palivovom dreve stojí najmä obava Slovákov z možného nedostatku plynu pre vojnu na Ukrajine. Mnoho Slovákov sa teda pred zimou zásobuje práve drevom, ktorým chcú nahradiť prípadný výpadok v dodávkach plynu.

Loptička u naspäť u Budaja

Druhým dôvodom vysokého dopytu sú obavy Slovákov pred vysokými cenami plynu. Aj z našich prepočtov vyplynulo, že cena plynu môžu domácnostiam v budúcom roku vzrásť o stovky eur. Navyše sa včera objavili aj obavy, že napriek sľubom ministra Sulíka a Matoviča poletí hore raketovo aj cena elektrickej energie.

Lenže minister Budaj by si mal najprv upratať na vlastnom piesočku. Po tom čo v parlamente pretlačil novelu zákona sa totiž časť lesov zo správy štátneho podniku presunula do správy národných parkov. A teda za ťažbu na území národných parkov je zodpovedný práve minister Budaj.

„Vzhľadom k tomu, že od 1. 4. 2022 bolo pod Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré vedie práve minister Budaj delimitovaných cca 49 tis. ha lesných pozemkov v národných parkoch, musel štátny podnik LESY SR znížiť plánovanú produkciu dreva o cca 45 tisíc m3 v tomto roku. Produkciu na týchto územiach musí v zmysle platných PSL zabezpečiť práve rezort ministra Budaja, do ktorého správy patria,“

pripomenulo ministerstvo pôdohospodárstva.

Radšej o medvede

Minister Budaj by sa tiež viac mohol zaujímať o množiace sa útoky medveďov na ľudí. Rezort životného prostredia s tým prakticky nič nerobí. Minister asi čaká na to až medveď v lese roztrhá malé dieťa.

Po dnešnom útoku na lesného robotníka totiž Budaj v príspevku na Facebooku napísal, že sa „vlastne nič nestalo“. Medveď zaútočil na muža v lese a poranil ho. Áno, niektoré média v snahe o získanie vyššej sledovanosti chybne informovali o tom, že mužovi vytrhol kus stehna.

To nebola pravda, ale muž aj tak musel vyhľadať lekárske ošetrenie a psychickú traumu môže mať na celý život. Z toho si však minister životného prostredia nič nerobí, hlavne aby cez Facebook poslal ľúbivé odkazy o zastavení vývozu palivového dreva.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.