-1.1 C
Bratislava
ÚvodPolitikaDočasného útočiska sa vzdalo 4.398 osôb s ukrajinskou štátnou príslušnosťou

Dočasného útočiska sa vzdalo 4.398 osôb s ukrajinskou štátnou príslušnosťou

Na cudzinca, ktorý požiadal o poskytnutie dočasného útočiska, sa vzťahujú ustanovenia zákona o azyle, a teda aj služby, ktoré sú odídencom poskytované. Ide napríklad o prístup k zdravotnej starostlivosti, strave, hygiene, vzdelávaniu, ubytovaniu a tiež prístup na trh práce. Ďalej je to aj finančná pomoc: ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a medzinárodné organizácie poskytujú základnú finančnú pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou, ktorým bolo udelené dočasné útočisko. 

Dočasné útočisko môže zaniknúť napríklad uplynutím času určeného rozhodnutím vlády, smrťou odídenca, ak odídenec požiadal o udelenie azylu alebo sa mu na území Slovenskej republiky povolil prechodný pobyt či trvalý pobyt, písomným vyhlásením odídenca o vzdaní sa dočasného útočiska alebo ak odídencovi poskytol dočasné útočisko iný štát.

V prípade, že sa odídenec s poskytnutým dočasným útočiskom (táto osoba má tolerovaný pobyt na území Slovenska) rozhodne vzdať sa dočasného útočiska na území našej krajiny, je potrebné doručiť na migračný úrad vlastnoručne podpísané písomné vyhlásenie o vzdaní sa dočasného útočiska.

Osoby, ktoré sa štatútu dočasného útočiska vzdajú, nemusia mať obavu, že sa tým skomplikuje jeho opätovné získanie. Zákon nevymedzuje maximálne ani minimálne časové rozmedzie, ktoré by bolo nutné dodržať medzi vzdaním sa dočasného útočiska a možnosťou znovu oň požiadať.

- Inzercia -

Ak sa osoby, ktorým bol na Slovensku poskytnutý štatút dočasného útočiska, rozhodnú opustiť naše územie na dlhší čas (teda ak odídu do inej krajiny, v ktorej chcú ostať, respektíve sa vrátia späť na Ukrajinu), odporúča rezort vnútra vzdať sa dočasného útočiska.

Doručenie písomného vyhlásenia je možné zrealizovať viacerými spôsobmi. Jednou z možností je zaslanie písomného vyhlásenia na adresu po.mu@minv.sk, ku ktorému sa priloží naskenovaný vydaný preukaz odídenca (doklad o tolerovanom pobyte) a kópia cestovného, alebo iného identifikačného dokladu.

Ďalšou možnosťou je spísanie spomínaného písomného vyhlásenia priamo pred pracovníkmi Migračného úradu MV SR vo veľkokapacitných centrách v Bratislave, Nitre a v Michalovciach, v čase od 7.00 do 19.00 h. Pracovníci prevezmú aj ďalšie potrebné písomnosti – kópie vydaného preukazu odídenca (doklad o tolerovanom pobyte) a cestovného, alebo iného identifikačného dokladu.

Rozhodnutie ani iný doklad potvrdzujúci zánik dočasného útočiska sa v týchto prípadoch nevydáva, keďže zánik sa v súlade s platnou legislatívou len vyznačí v informačných systémoch.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.