/

Pravidlá pre zmenu poisťovne sa sprísnia. Rezort zdravotníctva chce viac byrokracie

2 min. čítania

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo súbor opatrení na zamedzenie podvodov pri zmene zdravotnej poisťovne. Novou legislatívou rezort reaguje na množstvo podaní, ktoré poistenci zasielajú na Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou. Len v roku 2021 sa podania týkali až 10.000 Slovákov. 

Lenže nové pravidlá môžu zmenu poisťovne poriadne skomplikovať. Ministerstvo totiž navrhuje sprísnenie pravidiel, keď prepoisťovanie nebudú môcť robiť externí sprostredkovatelia. Navyše pre zmenu poisťovne sa nevyhnete návšteve matriky alebo notára. Po novom bude totiž musieť byť podpis na prihláške do poisťovne úradne overený. Bude to tiež znamenať aj náklady vo výške niekoľko eur navyše, ktoré za overenie podpisu zaplatíte.

„Poistenci v podaniach často uvádzajú, že k zmene zdravotnej poisťovne došlo bez ich vedomia, namietajú, že prihlášku nepodpísali, že podpis na prihláške bol sfalšovaný a podobne. Prípadne, že zo strany osôb, ktoré s nimi prihlášku spísali, im boli poskytnuté zavádzajúce až nepravdivé informácie. Neraz boli poistenci presvedčení, že ide o prieskum verejnej mienky alebo anketu,“

hovorí Renáta Bláhová, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa ministerstva zdravotníctva by od budúceho roka do platnosti mali vstúpiť viaceré opatrenia, ktoré minimalizujú priestor pre obdobné nezákonné prepoisťovanie. Nová legislatíva určí jasné pravidlá podávania prihlášok osobne, poštou alebo elektronicky.

„Po novom, napríklad, nebude možné podpisovať prihlášky do zdravotných poisťovní na železničných staniciach, v nákupných centrách či na iných miestach, na ktorých nie je pre poistenca možné získať potrebné informácie či relevantne posúdiť všetky aspekty,“

uvádza rezort zdravotníctva.

Prepoistenie bude môcť byť uzatvorené priamo na pracovisku poisťovne, teda mimo najrôznejších sprostredkovateľov. To výrazne obmedzí aj samotnú dostupnosť prepoistenia, keďže ani najväčšia štátna všeobecná zdravotná poisťovňa nemá pobočky vo všetkých mestách.

Pri podávaní prihlášok poštou či elektronicky sa zasa jasne určia potrebné náležitosti vrátane overeného podpisu, aby sa minimalizoval priestor pre podozrenia z podvodného prepoistenia.

Štát navyše pridá aj ďalšiu byrokraciu. Vyžadovaný totiž bude aj akceptačný list z pôvodnej poisťovne. Prostredníctvom listu poistenec doterajšej poisťovni oznámi záujem zmeniť poisťovňu. Ministerstvo si od toho sľubuje menej falošných prepoistení.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Suma stravného aj cestovných náhrad sa od 1. septembra opäť zvýši

Nasl. článok

Na Slovensko dorazila prvá dodávka lieku Paxlovid

Viac z Poistenie

0 0,00