9.8 C
Bratislava
DomovBiznisDisney: Rekordné tržby, zisk aj rast predplatiteľov

Disney: Rekordné tržby, zisk aj rast predplatiteľov

Očakávanie analytikov gigant zábavného a filmového priemyslu prekonal. Darilo sa tiež streamovacej platforme Disney+, ktorú firma nedávno spustila aj na Slovensku. Pozitívne však prekvapil predovšetkým segment zábavných parkov, ktoré trpeli najmä počas dvoch pandemických rokov, keď boli väčšinou zatvorené.

Rast tržieb

Spoločnosť Walt Disney v druhom kalendárnom štvrťroku zaznamenala dvojciferný rast výnosov. Za druhý kvartál tak firma vykázala rast zisku na úrovni 26 percent a dosiahla teda celkové výnosy vo výške 21,50 miliardy USD

Medziročne sa zvýšil aj očistený zisk na akciu, ktorý narástol o 36% a dosiahol hodnotu 1,09 USD na akciu. Oba dva ukazovatele tak prekonali očakávania analytikov. Očakávania analytikov prekonal aj prevádzkový zisk, ktorý stúpol o 50 % na 3,57 miliardy USD, keď analytici očakávali 3,36 miliardy USD.

Pozitívne sa prejavili predovšetkým výborné výsledky segmentu zábavných parkov a tiež prírastok užívateľskej základne streamovacej platformy Disney+. Streamovacia služba Disney+ rástla aj počas predchádzajúce kvartálu, keď v službe pribudlo 14,4 milióna užívateľov. Celkovo má teda streamovacia služba Disney+ už 152,1 milióna. Analytici pritom predpokladali výrazne horšie čísla, keď počet užívateľov odhadli na 148,4 milióna.

Viac predplatiteľov

- Inzercia -

Výhľad rastu počtu predplatiteľov vlajkovej streamovacej platformy Disney+ na nasledujúce roky však spoločnosť zrevidovala. Firma predpokladá, že v septembri roku 2024 dosiahne počet používateľov služby Disney+ od 215 až do 245 miliónov, čo je o 15 miliónov menej, než spoločnosť predikovala v decembri 2020.

Celkový počet predplatiteľov niektorej z platforiem spadajúcich pod spoločnosť Walt Disney (okrem Disney+ aj ESPN+ a Hulu) dosiahol už 221,1 milióna. Tým spoločnosť prekonala hlavného konkurenta Netflix, ktorého služby si ku koncu druhého kvartála predplácalo 220,7 milióna užívateľov.

Vyššie ceny

Disney však spolu s výsledkami oznámila aj zlé správy. Výsledky za posledný kvartál prekonali očakávania a firme sa darilo. Lenže aj Disney bude zdražovať a zvýšenie cien sa zatiaľ dotkne len používateľov V USA.

V USA zaplatia od 8. decembra užívatelia za mesačné predplatné Disney+ bez reklám celkovo 10,99 USD alebo ročne 109.90 USD. Firma zároveň potvrdila, že od rovnakého dátumu začne v USA ponúkať nové predplatné, ktoré bude mať rovnakú cenu, ale užívateľovi sa budú zobrazovať reklamy. Na začiatku to budú štyri minúty reklamy na jednu hodinu programu.

Darilo sa parkom

Segment Media and entertainment distribution si v položke výnosov polepšil medziročne o 11 % a celkové tržby dosiahli 14,11 miliardy USD, čím mierne nestačil na priemerné odhady analytikov vo výške 14,33 miliardy USD. Rovnako o 130 miliónov USD pod analytické očakávania vykázal prevádzkový zisk, ktorý dosiahol 1,38 miliardy USD.

Výraznejšie lepšiu výkonnosť preukázal segment Parks, experiences and products, do ktorého spadajú zábavné parky Disneyland alebo Walt Disney World.

Výnosy dosiahli celkom 7,39 miliardy USD, čo až o 70 % medziročne viac oproti očakávaným výnosom vo výške 6,65 miliardy USD. Prevádzkový zisk potom predstavoval 2,19 miliardy USD, pričom odhad analytikov bol vo výške 1,71 miliardy  USD. Vlani v rovnakom období dosiahol prevádzkový zisk 356 milióna USD.

O spoločnosti Walt Disney

The Walt Disney Company, je jedna z najväčších mediálnych a zábavných spoločností na svete. Založili ju bratia Roy a Walt Disneyovci 16. októbra 1923 ako pôvodne animované štúdio. Čoskoro sa Spoločnosť Walta Disneyho stala jedným z najväčších hollywoodskych štúdií. The Walt Disney Company tiež vlastní televízne stanice ABC a ESPN a značku zábavných postavičiek The Muppets. The Walt Disney Company získala formou akvizícií mnohé významné spoločnosti. V januári 2006 kúpili za 7,4 miliardy dolárov animačnú spoločnosť Pixar Animation Studios, v roku 2009 kúpili za 4 miliardy dolárov komiksového giganta Marvel Entertainment, v septembri 2012 kúpili za 4 miliardy dolárov impérium George Lucasa - Lucasfilm, čím sa stali vlastníkmi slávnej značky Star Wars a v júli 2018 kúpili filmovú spoločnosť 20th Century Fox za 71,4 miliardy dolárov. The Walt Disney Company je súčásťou Dow Jones Industrial Average. (zdroj: Wikipedia)
Walt Disney Company (The)
DIS
87,74 €
0,84%
Trhová hodnota
160,29 B
Objem
4.993.901,12 €
Podiely
1.826.809.984
Rozpätie
87,53 € - 88,83 €
52-týždňové rozpätie
77,79 € - 132,57 €

Všetky akcie

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.