/

Na Slovensku pribudli 2 nové prípady opičích kiahní

1 min. čítania

Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať. Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi už potvrdenými prípadmi.

Prvá osoba mala v cestovateľskej anamnéze pobyt v zahraničí, k nákaze došlo vysoko pravdepodobne mimo územia Slovenska. Osoba je v domácej izolácii, hospitalizácia nebola potrebná. Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.

Druhá osoba má negatívnu cestovateľskú anamnézu – neuvádza pobyt v zahraničí, k nákaze preto mohlo dôjsť na území Slovenska. Osoba je hospitalizovaná, protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.

Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladajú hygienici rozsiahle epidémie, no počítajú s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať.

„Zachovávajte si preto obozretnosť a nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní. Opakovane upozorňujeme, že ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi,“

uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Priemerné ceny pohonných látok v 31. týždeni 2022

Nasl. článok

Inflácia v júli rástla pomalšie. I tak dosiahla rekordných takmer 14 percent

Viac z Správy

0 0,00