///

Hlinikáreň v Žiari nad Hronom končí. O prácu prídu stovky ľudí

5 min. čítania
Jeden z najväčších zamestnávateľov na strednom Slovensku oznámil ukončenie výroby. Koniec výroby oznámila firma Slovalco, ktorá prevádzkuje jedinú slovenskú hlinikáreň v Žiari nad Hronom. Firma sa do problémov dostala pre vysoké ceny energií, ale svoj diel viny na tom má aj rozhádaná vláda. Tá sa už niekoľko mesiacov nedokáže dohodnúť na zmenách v envirofonde.

Zlá správa dnes prišla pre stovky Slovákov, ktoré v čase vysokej inflácie a rastúcich cien prídu už o pár týždňov o prácu. Spoločnosť Slovalco, ktorá vlastí a prevádzkuje jedinú hlinikáreň na Slovensku, dnes oznámila koniec výroby. Výroba pritom v hlinikárni beží nepretržite desiatky rokov a firma končí hlavne pre nezhody vo vládnej koalícii.

Firmu dobehli vysoké ceny energií a výhovorky slovenskej vlády, ktorá sa už dva roky nedokáže dohodnúť na zmene legislatívy, aby mohlo Slovalco z envirofondu čerpať vyššie príspevky. Ako energeticky náročná prevádzka môže využiť kompenzácie z envirofondu, ale výška vyplácaných príspevkov z envirofondu pri súčasných vysokých cenách energií nedokáže ich cenu kompenzovať.

Pre ceny na trhu nedokáže potom vyprodukovaný hliník firma predať so ziskom. Firma vyrába hliník so stratou už niekoľko mesiacov. Dnes teda manažment rozhodol o definitívnom uzatvorení výroby v hlinikárni.

Stovky bez práce

Slovalco priamo zamestnáva 450 zamestnancov, ktorí pracujú na výrobe hliníka a tiež na nedávno spustenej recyklačnej linke. Približne 130 zamestnancov bude firma naďalej potrebovať, pretože pokračovať bude práve recyklačná linka. Ostatní zamestnanci však v nasledujúcich týždňoch prídu o prácu. Firma pritom pred koncom výroby vystríhala už pred niekoľkými týždňami.

„Do dnešného dňa nebola prijatá novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá by stanovila predvídateľný rámec a výšku kompenzácií na úrovni iných priemyselných krajín Európskej únie. Slovalco z rovnakých dôvodov obmedzilo objem svojej výroby už na prelome rokov 2021 a 2022 na súčasných 60 percent výrobnej kapacity,“

vysvetľuje spoločnosť.

Firma teda končí pre neschopnosť slovenskej vlády sa dva roky dohodnúť na zmene legislatívy pre vyplácanie príspevku z envirofondu, pre energeticky náročné prevádzky. Hlinikáreň v Žiari nad Hronom spotrebuje až osem percent elektrickej energie.

Proti je Matovič

Spoločnosť Slovalco už niekoľko mesiacov upozorňuje, že pre vysoké ceny energií nedokáže konkurovať najmä ázijskému hliníku. Práve výrobcovia z krajín mimo Európskej únie nemusia plniť prísne európske emisné kvóty a na trh teda dokážu dodať výrazne lacnejší hliník ako Slovalco.

„Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu na tom, aby sa zrealizovala adresná pomoc pre tak energeticky náročný podnik. Pritom presne na tieto účely tu máme enviromentálny fond, do ktorého plynú tržby z predaja povoleniek CO2. O uvedenú kompenzáciu zo strany štátu sa pritom firma dožadovala už takmer dva roky na ministerstve financií, kde však zjavne majú iné priority, ako je slovenský priemysel a jeho konkurencieschopnosť,“

zdôrazňuje minister hospodárstva Richard Sulík.

Aj Slovalco by sa mohlo na trhu udržať a o prácu by nemuseli prísť stovky zamestnancov. Okrem troch stoviek zamestnancov Slovalca totiž o prácu môže prísť ďalšia tisícka zamestnancov, ktorí pracujú u ďalších dodávateľov hlinikárne.

Celý problém jedinej slovenskej hlinikárne má však pomerne jednoduché riešenie. Blokuje ho však minister financií Igor Matovič. Ten totiž odmieta dať zelenú zmenám v envirofonde, ktorý by tak posielal viac peňazí aj žiarskej hlinikárni.

Matovič však zmeny v envirofonde blokuje a návrh ministerstva životného prostredia Jána Budaja nemá šancu prejsť vo vláde. Matovič sa však kriticky vyjadroval voči energeticky náročným podnikom aj v minulosti. Posielal ich pritom za naše hranice.

Inde pomáhajú

Slovensko je tak trocha európskym paradoxom, keď si ministri podporu pre jedinú slovenskú hlinikáreň prehadzujú ako horúci zemiak. Ministerstvo životného prostredia sa vyhovára, že bez súhlasu ministerstva financií nemôže robiť zmeny v envirofonde.

Rezort financií, ktorý vedia Igor Matovič, sa zasa vyhovára, že pre krachujúcu firmu nemôže prakticky nič urobiť. Fabriku nedávno navštívil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ale aj v jeho prípade ostalo len pri sľuboch.

Rozhádaná vláda teda namiesto hľadania cesty ako pomôcť stovkám Slovákov, aby neprišli o prácu, využila situáciu v hlinikárni na vybavovanie si osobnej pomsty medzi rozhádanými ministrami financií a hospodárstva.

V zahraničí pritom aj energeticky náročným firmám vlády pomáhajú. Kompenzácie dostávajú firmy napríklad vo Francúzsku a tiež v Španielsku. Masívnu podporu v celkovom objeme päť miliárd eur pripravila aj nemecká vláda.

Definitívny koniec?

Slovalco oznámilo koniec výroby dnes, ale firma možno v budúcnosti výrobu obnoví. Stalo by sa tak v prípade, keď by klesli ceny energií a výroba hliníka by pre firmu nebola stratová.

„Rezort hospodárstva vníma uvedenú situáciu ako katastrofu pre celý slovenský priemysel, ale značne ovplyvní i európske spoločnosti. Spoločnosť Slovalco pritom patrila medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne vo svete a bola jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne Banskej Bystrice. Jeho výrobná kapacita je až 175 tis. ton primárneho hliníka, kapacita jeho odlievarne cca 250 tis. ton. Odstavenie pecí sa dotkne nielen cca 300 priamych zamestnancov spoločnosti, zasiahnutých bude ďalších približne 2.500 naviazaných pracovných miest. Ministerstvo hospodárstva rovnako upozorňuje na enviromentálnu záťaž, ktorá bude v prípade dovážania komodity z Číny ďaleko väčšia a to nielen z hľadiska dovozu, ale i z dôvodu menej prísnych ekologických kritérií, ako sú v Európskej únii,“

upozorňuje rezort hospodárstva.

K obnoveniu výroby v hlinikárni by mohlo prísť aj v prípade, keď by sa rozhádaná vláda konečne dokázala dohodnúť na vyšších príspevkov z envirofondu. Rozhádaná vláda sa však zrejme len ťažko dokáže dohodnúť na zmenách v envirofonde.

Obnovenie výroby však nebude jednoduché. Ak Slovalco odstaví pece ich prípadný rozbeh a obnovenie výroby bude trvať najmenej rok. Reálne sa teda výroba môže znovu rozbehnúť o rok alebo dva. Aj to však bude závislé od toho, či sa konečne rozhádaná vláda dokáže dohodnúť na zmenách v envirofonde.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Novým dopravcom na trati Bratislava – Komárno bude Leo Express

Nasl. článok

Daniari do aplikácie VRP 2 pridali nové funkcie

Viac z Biznis

0 0,00