///

Heger: Slovenským poľnohospodárom prúdi rekordný objem peňazí

1 min. čítania

Na otvorení 47. ročníka Medzinárodného poľnohospodárskeho a potravinárskeho veľtrhu Agrokomplex v Nitre to vo štvrtok povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Podľa jeho slov boli slovenskí poľnohospodári a potravinári ťažko skúšaní už od vzniku SR.

Pripomenul zlú privatizáciu potravinárskeho priemyslu počas mečiarovskej vlády, nedoriešenie reštitúcií a nevykonanie pozemkových úprav, ktoré viedli k vysokej rozdrobenosti vlastníctva pôdy i rozkrádanie európskych dotácií na pomoc slovenským farmárom.

„Bývalí politici, prijmite s pokorou kritiku minulosti. Terajší politici, nevracajte sa stále do minulosti a pozerajte sa dopredu,“

reagoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Podľa slov premiéra v súčasnosti prúdi cez Pôdohospodársku platobnú agentúru slovenským poľnohospodárom rekordný objem peňazí.

„V priamych platbách na plochu sme za minulý rok vyplatili viac ako 580 miliónov eur, aktuálne sú vyhlásené výzvy v objeme 314 miliónov eur. Sme si vedomí investičného dlhu, preto sme na ďalšie obdobie podstatne zvýšili aj spolufinancovanie rozvoja vidieka z národných zdrojov z 25,7 percenta v období rokov 2014 až 2020 na 36,9 percenta,“

povedal Heger.

V rokoch 2023 až 2027 pôjde podľa jeho slov na modernizáciu fariem, potravinárskeho priemyslu a rozvoj vidieka suma 758 miliónov eur. Celkovo s podporou z EÚ prídu do slovenského agrosektora v najbližších piatich rokoch viac ako 4 miliardy eur.

Na tohtoročnom veľtrhu sa prezentuje 416 vystavovateľov a deväť národných poľnohospodárskych a potravinárskych zväzov. Pre návštevníkov sú pripravené viaceré novinky z poľnohospodárstva, potravinárstva, chovu hospodárskych zvierat vrátane aktuálnych trendov v technike. Pre odbornú aj širokú verejnosť sú pripravené workshopy, diskusie s odborníkmi, prednášky, odborné poradenstvo aj sprievodný kultúrny program.

Súčasťou výstavy je aj 15. Národná výstava hospodárskych zvierat, v rámci ktorej sa predvedú jednotlivé chovateľské zväzy a združenia so šampiónmi vo svojich kategóriách. Spestrením tohtoročného Agrokomplexu je Celoštátna poľovnícka výstava s medzinárodnou účasťou Poľovníctvo a príroda 2022, ktorá sa uskutočňuje raz za päť rokov.

Slovenská poľovnícka komora na nej prezentuje 1.200 trofejí. Výstava potrvá do nedele 21. augusta.  

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Harmonizovaná inflácia v júli dosiahla 12,8 percenta

Nasl. článok

Rezort zdravotníctva podporí z plánu obnovy starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku

Viac z Biznis

0 0,00