///

Rezort zdravotníctva podporí z plánu obnovy starostlivosť o duševné zdravie na Slovensku

1 min. čítania

Sociálna izolácia, obmedzenie fyzických kontaktov a ekonomická neistota negatívne dopadli na duševné zdravie ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami.

Pandémia tak zvýraznila potrebu skvalitnenia starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku a zvýšenie jej dostupnosti. Preto ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR podporí vzdelávania odborníkov práve v oblasti starostlivosti o duševné zdravie.

„Počas pandémie išlo Slovensku doslova o dušu. No bez ohľadu na COVID-19 je veľký priestor na skvalitňovanie starostlivosti o duševné zdravie. Podľa dostupných štatistík najmenej štyri percentá obyvateľov trpí jednou či viacerými duševnými chorobami. Zlepšenie starostlivosti tak nemá len medicínsky rozmer, ale aj spoločenský. Duševné ochorenia súvisia aj s chudobou, vzdelanosťou či kriminalitou,“

hovorí Ján Krajči, generálny riaditeľ sekcie implementácie Plánu obnovy a odolnosti a reforiem.

Rezort zdravotníctva preto aktuálne vyhlasuje výzvu zameranú na vzdelávanie odborníkov v oblasti poskytovania starostlivosti o duševné zdravie. Výzva Vzdelávanie odborníkov v rezorte zdravotníctva je určená odborníkom, ktorí sa starostlivosti o duševné zdravie venujú v zdravotníckych zariadeniach.

Pre psychológov, sestry, logopédov, liečebných pedagógov, záchranárov a ďalšie povolania je alokovaná celková podpora takmer tri milióny eur.

Oprávnení žiadatelia môžu získať od 250 do 6000 eur v závislosti od zamerania štúdia. Na certifikačné štúdium je určená maximálna suma na jednu žiadosť 6.000 eur. Žiadosti na vzdelávacie aktivity pre komunitnú starostlivosť o duševné zdravie rezort podporí v maximálnej sume 2.000 eur.

Oprávnené náklady predstavujú relevantné kurzy a vzdelávacie programy v oblasti starostlivosti o duševné zdravie. Ministerstvo podporí vzdelávacie aktivity, ktoré prebehnú do 31. januára 2025. Pričom žiadosť o poskytnutie prostriedkov mechanizmu možno podať aj za aktivity, ktoré už prebehli po 1. februári 2020. 

Viac informácií nájdete webe Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Heger: Slovenským poľnohospodárom prúdi rekordný objem peňazí

Nasl. článok

Akútne potrebujeme stabilnú vládu, odkázala prezidentka z Myjavy

Viac z Peniaze

0 0,00