9.8 C
Bratislava
DomovPolitikaVzdušný priestor SR bude od 1. septembra chrániť Česko a Poľsko

Vzdušný priestor SR bude od 1. septembra chrániť Česko a Poľsko

Ministri obrany Slovenska, Česka a Poľska dnes počas Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 v priestoroch Leteckej základne Malacky – Kuchyňa podpísali deklaráciu o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať české a poľské vzdušné sily.

„História nás ako bezprostredne blízke krajiny vždy spájala, tak ako aj naše spoločné hodnoty boja za slobodu a demokraciu. Pre SR je toto gesto českých a poľských spojencov a priateľov jasným dôkazom nášho veľmi blízkeho, generačného spojenectva a tiež odhodlania vzájomne si pomáhať s ochranou stredoeurópskeho regiónu, ktorého občania majú po ruskej agresii na Ukrajine dôvodné obavy o svoju bezpečnosť,“ 

uviedol minister obrany SR J. Naď.

Svojim rezortným kolegom zároveň poďakoval za dočasné vyplnenie spôsobilosti, ktorú Slovensko opäť plnohodnotne nadobudne po dodaní stíhacích lietadiel F-16 zo strany USA.

Okrem podpisu spoločnej politickej deklarácie boli s ČR a Poľskom uzavreté aj technické dohody upravujúce všeobecné a praktické aspekty spolupráce. Minister Naď v tejto súvislosti dodal, že Česko a Poľsko podľa týchto technických dohôd poskytnú svoje bojové stíhacie lietadlá a posádky pripravené rýchlo reagovať na možné narušenie vzdušného priestoru Slovenskej republiky. SR zas podľa potreby poskytne nevyhnutnú podporu hostiteľskej krajiny vrátane služieb natankovania, leteckej navigácie, či ochrany prostriedkov.

V zmysle politickej deklarácie a technických dohôd budú Česká republika a Poľsko plniť úlohy spojené s ochranou vzdušného priestoru SR 16 mesiacov, pričom toto obdobie môže byť predĺžené na základe dohody účastníkov.

- Inzercia -

Slovenská republika získava túto spôsobilosť od svojich susedov zadarmo, platiť bude iba za reálne spotrebované letecké palivo v prípade, že bude niektoré zo spojeneckých lietadiel musieť reálne vzlietnuť.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.