/

Dôvera podnikateľov v slovenskú ekonomiku v auguste klesla

2 min. čítania

Ekonomická nálada sa zhoršuje, v auguste klesla na najnižšiu úroveň za posledných 17 mesiacov. Najviac sa znížila v službách, pokles bol však aj v stavebníctve, priemysle aj v obchode. Pokles optimizmu prejavili aj spotrebitelia.

Pokles dôvery podnikateľov k vývoju ekonomiky na Slovensku pretrváva tretí mesiac po sebe. Aj v auguste klesla dôvera najviac v službách, výrazne sa však znížila aj v stavebníctve a priemysle, najmiernejší bol pokles v obchode. Zvýšil sa aj pesimizmus u spotrebiteľov, pokles dôvery bol síce len mierny, no jej miera dosiahla najnižšiu úroveň od marca minulého roku.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov.

Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Indikátor dôvery v priemysle (sezónne upravený) v auguste klesol o 6 percentuálnych bodov (p. b.) na hodnotu -8 najmä vplyvom poklesu objednávok, predovšetkým vo výrobe dopravných prostriedkov a ostatných nekovových výrobkov. Vývoj nepriaznivo ovplyvnilo aj zvýšenie stavu zásob, hlavne vo výrobe farmaceutických výrobkov, kovov a kovových výrobkov a elektrických zariadení.

Dôvera v službách tretí mesiac po sebe zaznamenala výrazný pokles, čo spôsobilo prepad indikátora dôvery na najnižšiu úroveň od marca minulého roku. V auguste sa indikátor dôvery znížil o 9,6 p. b. na úroveň 0,7.

Pokles zapríčinilo zhoršené hodnotenie dvoch indikátorov, a to podnikateľskej situácie za posledné tri mesiace, ako aj dopytu po službách za posledné tri mesiace. V hodnotení očakávaného vývoja dopytu po službách v nasledujúcich troch mesiacoch došlo k zlepšeniu.

Zhoršovanie spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku naďalej pokračuje, indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) medzimesačne klesol štvrtý mesiac po sebe.

V auguste sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,6 bodu na úroveň -29,4, čo je najnižšia hodnota od marca minulého roku. Zvýšili sa najmä obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, očakávaných úspor a s nimi súvisiacej finančnej situácie domácností. Mierne optimistickejšie hodnotili respondenti vývoj nezamestnanosti.

Indikátor dôvery v obchode v auguste klesol oproti júlu o 3,7 p. b. na hodnotu 23. Respondenti negatívne hodnotili rast zásob tovarov a očakávajú aj nižšie splnenie požiadaviek na dodávateľov, najmä v oprave a údržbe motorových vozidiel a v maloobchode s ostatným tovarom.

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve po minulomesačnom zvýšení v auguste opäť klesol, a to o 7,5 bodu na -12. Aktuálny výsledok ovplyvnili nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Počty úmrtí v júli medziročne klesli

Nasl. článok

Ekonomická nálada sa na Slovensku zhoršuje

Viac z Ekonomika

0 0,00