//

Ekonomická nálada sa na Slovensku zhoršuje

1 min. čítania

Celková ekonomická nálada na Slovensku sa výrazne zhoršuje už tretí mesiac po sebe. Súhrnný sezónne očistený indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa v auguste medzimesačne znížil o 5,9 bodu na hodnotu 90,9 bodu.

Pokles dôvery zaznamenali všetky sektory, pričom najväčší zaznamenali služby. Naďalej sa mierne zhoršovala aj spotrebiteľská atmosféra.

Aktuálna hodnota IES bola pesimistickejšia aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď klesla o 8,3 bodu. Zvýšilo sa tak aj zaostávanie za dlhodobým priemerom.  Kým v júli to bolo o 5,7 bodu, v auguste zaostala za dlhodobým priemerom už o 11,6 bodu.

Hodnota  IES predstavuje vážený aritmetický priemer piatich čiastkových indikátorov dôvery, najväčší vplyv má indikátor dôvery v priemysle (40 %), nasleduje indikátor dôvery v službách (30 %), v stavebníctve (5 %), v obchode (5 %) a spotrebiteľský indikátor dôvery (20 %).

Prieskum je koordinovaný Európskou komisiou a vo všetkých členských štátoch EÚ má rovnakú metodiku. Detaily k piatim čiastkovým indikátorom dôvery sú uvedené v osobitnej informatívnej správe.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Dôvera podnikateľov v slovenskú ekonomiku v auguste klesla

Nasl. článok

Komentár: Hádky koaličných politikov chleba nezlacnia

Viac z Ekonomika

0 0,00