////

Komentár: Hádky koaličných politikov chleba nezlacnia

10 min. čítania
Ako dopadne štvorkoaličné talianske manželstvo? Rozpadne sa vláda, odídu ministri za SaS alebo skončí Igor Matovič? Bude pokračovať menšinová vláda?

Už dnes sa možno rozhodne o osude súčasnej koalície. Bude pokračovať štvorkoalícia alebo skončí koaličná SaS v opozícii? Podajú ministri za SaS demisiu, tak ako pohrozili pred niekoľkými týždňami?

Na tieto otázky zrejme nemajú odpoveď ani v koalícii. Všetko totiž záleží od expremiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča. Strana SaS si ako podmienku na zotrvanie v koalícii dala práve odchod financmajstra. Ten sa však na poste ministra financií zabetónoval a vyzerá to teda, že SaS nakoniec skončí v opozícii.

Nie je prvá ani posledná

No nie je to prvá hádka v koalícii medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Obaja politici sa hádajú prakticky od začiatku novej vlády. Prvé hádky boli ešte pred vznikom novej vlády, keď si Igor Matovič vydupal ministerstvo financií pre svoju stranu. Bol to pritom práve Richard Sulík o kom sa hovorilo ako o budúcom ministrovi financií. Skončil však nakoniec na poste ministra hospodárstva.

Lenže s príchodom novej vlády prišla aj pandémia ochorenia COVID-19. A s príchodom pandémie prišli aj prvé tvrdé protipandemické opatrenia. Matovič ako vtedajší premiér manažoval boj s pandémiou a zatvoril všetky obchody, ľudí nahnal do povinnej karantény pri návrate zo zahraničia a choval sa akoby bol nekonečný vládca a pán nad životom a smrťou všetkých Slovákov.

Ako by mali politici vyriešiť súčasnú vládnu krízu?

A začali prvé hádky, keď minister hospodárstva Richard Sulík chcel postupne otvoriť ekonomiku. Matovič sa však na jednej z mnohých nekonečných tlačových konferencií rozplakal, pretože sme za predchádzajúci deň potvrdili stovku prípadov ochorenia COVID-19. O niekoľko mesiacov neskôr denne pribúdali tisíce prípadov ochorenia COVID-19 a vláda pod vedením Igora Matoviča pre zmenu nerobila žiadne opatrenia. Matovičovi totiž neprešli nekonečné celoplošné vlny povinného špárania. Tak sa ako malé decko hodil o zem a začal kopať nožičkami a trhať ručičkami, kým mu celoplošné špáranie neprešlo aspoň v okresanej podobe.

Vojna o špáraní

Boj s pandémiou sa od tej chvíle stal témou číslo jeden. Matovič so Sulíkom sa hádali o opatreniach prakticky stále. Matovič vymyslel hneď niekoľko „atómových bômb“, ktoré hodil na Slovákov. Niekoľko vĺn celoplošného špárania, ktoré úľavu v počte nových prípadov nepriniesli, nás všetkých stáli stovky miliónov eur. Matovič vtedy zrejme dúfal, že objaví zázračnú zbraň na covid. Nič také sa nestalo. A o prvom celoplošnom špáraní vedela skôr nemecká kancelárka Angela Merkelová ako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Pred Vianocami sa potom politici napriek neustálemu rastu počtu prípadov prakticky nedokázali dohodnúť na žiadnych opatreniach. To spôsobilo, že druhá vlna prešla plynulo v tretiu vlnu a špárať sme sa všetci chodili nonstop niekoľko mesiacov. Znížiť počet prípadov to síce nijako nepomohlo, ale Matovičovi sa splnil sen. Vyšpáral nosy všetkým Slovákom.

Lenže súčasne s tým začala vojna aj na ďalšom fronte a spúšťačom bol opäť jeden z výmyslov vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Hádky teda neustali a dokonca vyústili v pád vlády.

Vojna o vakcíny

Rok po vypuknutí pandémie sa na Slovensko dostali prvé dávky vakcíny. Prvou vakcínou sa očkovalo ešte v roku 2020, ale masívnejšie očkovanie sa malo spustiť začiatkom roka. Lenže očkovanie pod taktovkou ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa rozbiehalo len pomaly.

Problémy boli s nedostatkom vakcín a tiež so systémom registrácie formou rýchlych prstov. Zaregistrovať sa na očkovanie bolo nočnou morou dôchodcov, ktorých sa väčšinou snažili na očkovanie registrovať ich rodinní príslušníci. Registrácia totiž bežala len cez web a bola štýlom, kto skôr príde, ten skôr melie.

Matovič potom prišiel s ďalšou atómovou bombou. Z Ruska doviezol neschválenú a neregistrovanú vakcínu Sputnik V. Na prvej tlačovej konferencii Matovič tvrdil, že len touto vakcínou sa dá zaočkovať 300-tisíc Slovákov. Zo dňa na deň sa potom tento počet záhadne zvýšil na 500-tisíc. Nakoniec sa vakcínou dalo zaočkovať 15-tisíc ľudí.

Pád vlády

Lenže teatrálne privítanie lietadla s dvomi balíkmi vakcíny Sputnik V na košickom letisku odpálilo atómu bombu, ktorú Krajčí a Matovič rozhodne odpáliť nechceli. Strihať mali červený drôtik, ale žiaľ chlapci prestrihli modrý.

Dovoz neschválenej vakcíny z Ruska, ktoré Rusko využilo na propagandu vo svete sa totiž nevyhol kritike. Navyše vakcína nemala posvätenie od Európskej liekovej agentúry (mimochodom dodnes ho nemá) a v susednom Maďarsku dostala povolenie povedzme slušne veľmi pochybným spôsobom. Matovič pre neschválenie vakcíny zo strany slovenského ŠÚKLu útočil aj na jeho šéfku Zuzana Baťovú. Počas jedenej z mnohých nekonečných tlačových konferencií jej meno spomenul viac ako sto krát.

Matoviča ruská vakcína stála premiérske kreslo a strana SaS žiadala aj odchod vtedajšieho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Ten mal v čase zúriacej pandémie potrebu riešiť namiesto preplnených nemocníc, potraty. Ako veriacemu boli zrejme nové pravidlá pre umelé prerušenie tehotenstva prednejšie, než zomierajúci pacienti na COVID-19.

Rekonštrukcia vlády?

Strana SaS teda po teatrálnom privítaní neschválenej vakcíny prišla s požiadavkou na zásadnú rekonštrukciu vlády. Opustiť kreslo mal premiér Igor Matovič a tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí. Lenže Matovič jednoducho odmietol opustiť premiérske kreslo a vyhodiť odmietol aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Ministerské hlavy postupne padali rýchlejšie ako muchy na smetisku. V prezidentskom paláci sa striedali jeden minister za druhým a podávali demisie. Niektorí ministri mali dve a jeden dokonca tri ministerstvá. Prezidentka vyzvala Igora Matoviča k odchodu. Nový kabinet zložil exminister financií Eduard Heger.

Nakoniec však Matovič tlaku neodolal a po mesiaci hádok skutočne prišlo k rekonštrukcii vlády. Teda k mini rekonštrukcii. Z vlády odišiel len minister zdravotníctva Marek Krajčí. Nahradil ho Vladimír Lengvarský, ktorý sa hneď stal terčom nového ministra financií Igora Matoviča. Ten sa napriek novému postu neustále miešal do boja s pandémiou a zrejme nepochopil, že ako minister financií by sa mal venovať iným témam.

Chybne formulovaná podmienka

Matoviča teda síce z vlády vyhodili prednými dverami, ale on sa vrátil oknom. SaS si totiž pri požiadavke na zásadnú rekonštrukciu vlády dala zlú podmienku. Sulík vtedy zabudol povedať, že Matovič nemôže byť na žiadnom poste vo vláde. Premiérskom a už vôbec nie ministerskom.

Premiér, ktorý Slovákov nazýval idiotmi a tvrdohlavo trval na nekonečnom špáraní a potom na očkovaní neschváleným Sputnikom, obsadil totiž druhý najdôležitejší post vo vláde. Ako financmajster sa postaral o chaos a hádky medzi ním a Sulíkom pokračovali ďalej.

Rastúce ceny

Hádky o pandémii a opatreniach pokračovali aj cez minuloročné leto a preniesli sa až do zimy. Lenže s príchodom zimy síce klesala teplota, ale začali rásť ceny. Ceny energií začali rásť raketovým tempom.

Medzi tým však nový financmajster predstavil aj bláznivý rodinný balík so štedrými rodinnými príspevkami 200 eur mesačne, ktorý nemáme z čoho zaplatiť a reformu daní a odvodov. Všetko bez konzultácie v koalícii a bez požehnania ostatnými koaličnými partnermi.

Nič z veľkolepých plánov Igora Matoviča sa teda nepodarilo presadiť. Od predstavenia reformy daní a odvodov ubehol už viac ako rok a nič z plánov financmajstra sa do reality nepodarilo pretaviť.

Kulhajúca pomoc pre rodiny

Od začiatku tohto roka Slovákov prestala trápiť pandémia. S príchodom nového variantu omikron síce začalo rýchlo pribúdať nových prípadov, ale s menej závažným priebehom. Témou číslo jedna teda prestala byť pandémia.
Namiesto toho začali Slovákov trápiť rastúce ceny v obchodoch a rastúce ceny energií. Potom navyše prišla ruská invázia na Ukrajinu, ktorá vyhnala ceny energií poriadne vysoko.

Mesiace sme pre hádky v koalícii počúvali o tom ako vláde na ľuďoch záleží a ako sa chystá pomôcť. Lenže nič také sa nestalo a dlhé mesiace sme počúvali len prázdne sľuby o pripravovaných opatreniach.

Nakoniec pomoc pre rodiny predstavil minister financií Igor Matovič, ktorú však nie je z čoho zaplatiť. Navyše pomoc smeruje hlavne bohatým a nie tam, kde ju najviac potrebujú. Opatrenia kritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová (tá narýchlo prijatý zákon vetovala), čo vyvolalo nenávistné prejavy od Igora Matoviča. Ten totiž žiadnu kritiku neznesie, veď on predsa žiadne chyby nerobí. Zákon na prvý pokus v parlamente prešiel aj vďaka podpore extrémistov z ĽSNS a tí istí poslanci potom pomohli prelomiť aj prezidentkine veto.

Miliardové opatrenia bez miliárd

Matovič teda najprv predstavil pomoc pre rodiny, ktorá bude štátny rozpočet stáť viac ako miliardu ročne. Peniaze však dostanú všetci – aj bohaté rodiny. Niektoré rodiny však pomoc pre nízke príjmy ani nepocítia. Na rýchlo prijatý zákon v skrátenom legislatívnom konaní kritizovali odborníci, koaličná SaS aj prezidentka.

Neprebehla žiadna diskusia a už pár dní po schválení zákona bolo jasné, že to politici riadne spackali. Rodiny s nízkymi príjmami totiž nakoniec dostanú menej ako doteraz. Poslanci preto narýchlo zákon upravujú, aby sa príjem rodičov spočítaval. Navyše celý výpočet je tak komplikovaný, že ministerstvo muselo pripraviť kalkulačku, aby si rodičia mohli aspoň orientačne vypočítať čo im štát vyplatí.

Potom vláda rozdávala ďalšie miliardy, ktoré v deravom rozpočte nie sú. Dvíhala platy štátnym zamestnancom, lekárom aj zdravotným sestrám. Rozhadzovať cudzie peniaze je jednoduché. Vláda by sa však skôr mala zamerať na zoštíhlenie zbytočne širokého štátneho byrokratického aparátu a niektorých úradníkov vyhodiť. Z ušetrených peňazí potom mohla tým zostávajúcim dvihnúť platy.

Čo nás čaká?

To teraz nikto vlastne ani povedať nevie. Matovič za posledných niekoľko týždňov rozdával peniaze ako na bežiacom páse. Vláda minula niekoľko miliárd, ktoré však v rozpočte nie sú. Má teda dve možnosti – požičať si alebo zvýšiť dane. Lenže každú pôžičku raz treba splatiť a zvyšovaniu daní sa teda zrejme nevyhneme.

Matovič chcel časť peňazí získať od Slovnaftu, na ktorý chcel uvaliť špeciálnu daň. Tvrdil, že má „gentlemanskú“ dohodu so šéfom Slovnaftu, že firma nepremietne vyššie dane do koncových cien benzínu a nafty. Šéf Slovnaftu neskôr akúkoľvek dohodu poprel. Potvrdil iba to, že Slovnaft bude ceny zvyšovať alebo znižovať podľa vývoja na trhu.

Ako celá táto fraška dopadne však skutočne nikto nevie. OĽaNO stále častejšie hovorí o menšinovej vláde, ale poslanci bývalej najsilnejšej strany zrejme zabudli, že aj menšinová vláda musí mať podporu v parlamente. A tú teraz nemajú. V každom prípade majú Slováci nekonečných hádok koalície plné zuby. Nekončiace hádky totiž lacnejší chleba neprinesú a politici namiesto riešenia problémov, riešia iba to ako sa za každú cenu udržať u válova.

2 Comments

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ekonomická nálada sa na Slovensku zhoršuje

Nasl. článok

Matovič odíde. Podmienkou je odchod Sulíka a schválenie návrhov OĽaNO

Viac z Politika

0 0,00