9.8 C
Bratislava
DomovPolitikaMatovič odíde. Podmienkou je odchod Sulíka a schválenie návrhov OĽaNO

Matovič odíde. Podmienkou je odchod Sulíka a schválenie návrhov OĽaNO

Premiér Eduard Heger pred dnešným rokovaním vlády uviedol, že dali strane SaS protinávrh na riešenie koaličnej krízy. Ešte na začiatku prázdnin totiž strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiadala odchod ministra financií a predsedu strany OĽaNO Igora Matoviča z vlády.

„Prišli sme s návrhom veľmi konkrétnych opatrení na pomoc ľuďom, aby sme zvládli najbližšie obdobie, ktoré predstierame hlavne pred stranu SaS, ale aj pred koaličných partnerov. Potrebujeme pevnú koalíciu, potrebujeme ich schváliť na vláde a v parlamente. Ak budú tieto opatrenia schválené, Igor Matovič prijme výzvu Richarda Sulíka a spolu s ním odíde zo svojej funkcie do parlamentu,“

povedal premiér Eduard Heger.

Ako by mali politici vyriešiť súčasnú vládnu krízu?

Čo požaduje OĽaNO?

- Inzercia -

OĽaNO však nežiada len odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ale žiada aj podporu strany SaS pre niektoré zákony z dielne OĽaNO. Navyše strana žiada podporu pre ďalšie zvyšovanie prídavkov na deti a tiež daňového bonusu.

  • Namiesto krúžkovného zvýšiť prídavok na dieťa na 60 eur a daňový bonus na 140 eur pre všetky deti od 0 do 18 rokov. Stratu príjmov obcí spôsobenú touto zmenou má štát obciam preplatiť.
  • Schválenie zákona o štátnom rozpočte na rok 2023 v riadnom termíne.
  • Schválenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
  • Schválenie ústavného zákona o stabilite dôchodkového systému, ktorý má obsahovať zavedenie rodičovského bonusu a možnosť odchodu do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.
  • Poslanci a ministri za SaS nemajú predkladať návrhy s dopadom na verejné financie bez toho, aby nenavrhli zdroje, ktoré zabezpečia ich finančné krytie.
  • Zvýšenie sadzieb daní na lieh a hazard podľa návrhu ministerstva financií. Zavedenie dane z ruskej ropy a tranzitného plynovodu podľa návrhu ministerstva financií. Zvýšenie odvodu regulovaných subjektov podľa návrhu ministerstva a rozšírenie okruhu platiteľov odvodu.
  • Zmrazenie cien elektriny pre všetky domácnosti bez dopadu na verejné financie.
  • Minister hospodárstva má zabezpečiť splnenie verejného prísľubu na výhodné štvorročné zmluvy na odber plynu pre všetky domácnosti a pre bytové domy bez dopadu na verejné financie.
  • Príspevok domácnostiam na plyn a teplo 250 miliónov eur v budúcom roku.
  • Jednorazový príspevok dôchodcom vo výške 50 percent z 13. dôchodku vo výške dovedna 150 miliónov eur, ktorý má byť vyplatený na jeseň tohto roku.

Schválenie návrhov je podmienkou zo strany OĽaNO na odchod ministra financií Igora Matoviča z vlády. Demisiu však musí podať aj minister hospodárstva Richard Sulík.

Sulík podal demisiu

Strana SaS na začiatku prázdnin vypovedala koaličnú zmluvu a zároveň vyhlásila, že jej ministri podajú demisiu pokiaľ z vlády neodíde minister financií Igor Matovič. Ultimátum na odchod ministra financií vypršalo dnes.

Demisiu zatiaľ podal len minister hospodárstva Richard Sulík. Jeho odchod žiada strana OĽaNO. Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby zatiaľ demisiu nepodávali.

„Poprosil som svojich kolegov, aby svoje demisie nepodali dnes ale v pondelok. Matovičovi tak dávame priestor na to, aby urobil to, čo očakáva celá krajina,“

povedal Sulík.

Sulík zároveň potvrdil, že strana SaS je pripravená o požiadavkách OĽaNO rokovať. SaS však naďalej žiada odchod ministra financií Igora Matoviča.

Niektoré len dočasne

Premiér Eduard Heger na svojom profile na sociálnej sieti Facebook zverejnil bližšie detaily k požiadavkám strany OĽaNO. Niektoré opatrenia by zrejme platili len dočasne. Napríklad zvýšené rodinné prídavky by platili len do konca augusta 2024.

„Vzhľadom potrebu kompenzácie rastu cien energií a po prihliadnutí na trvajúcu nespoluprácu ministerstva školstva pri tvorbe systému tzv. krúžkovného, ministerstvo financií (MF) navrhne zmenu, ktorá dočasne od 1.1.2023 do 31.8.2024 miesto krúžkovného zvýši prídavok na dieťa na 60 EUR a daňový bonus na 140 EUR pre všetky deti od 0 do 18 rokov,“

uviedol Heger na Facebooku.

Stratu príjmov obcí spôsobenú touto zmenou štát obciam podľa premiéra Heger preplatí. Problémom však je, kde na to štát zoberie peniaze. Ročne totiž pôjde o sumu prevyšujúcu miliardu eur. Podmienkou OĽaNO je zároveň to, že všetci poslanci SaS zmenu zákona podporia. V prípade ak Ústavný súd SR vyhlási ktorúkoľvek časť Rodinného balíčka za protiústavnú, poslanci SaS podporia zmeny navrhnuté ministerstvom financií, aby sa odstránili rozpory s ústavou.

Zavedú nové dane

Súčasťou návrhu je aj zvýšenie niektorých daní a tiež zavedenie nových daní. Opatrenia, ktoré navrhuje strana OĽaNO budú totiž stáť ročne miliardy eur a v deravej štátnej kase na to peniaze nie sú. Pre zvyšujúce sa sadzby si už Slovensko nedokáže výhodne požičať ani vydaním štátnych dlhopisov.

„Budú schválené nové sadzby daní na lieh a hazard podľa návrhu ministerstva financií. Bude zavedená nová daň z ruskej ropy a tranzitného plynovodu podľa návrhu MF. Bude zvýšený odvod regulovaných subjektov podľa návrhu MF a bude rozšírený okruh platiteľov odvodu. Všetci poslanci SaS zákony podporia. Nové zdroje budú prerozdelené obyvateľom SR podľa návrhu MF na zmiernenie následkov inflácie a energetickej krízy. Všetci poslanci SaS návrhy na prerozdelenie nových zdrojov podporia,“

uviedol na Facebooku premiér Eduard Heger.

Zmrazené ceny

Minister hospodárstva musí podľa Hegera zabezpečiť takú dohodu so Slovenskými Elektrárňami, ktorou splní svoj verejný prísľub o zmrazených cenách elektriny pre všetky domácnosti bez dopadu na verejné financie. Podľa Hegera by sa súčasný návrh ministra hospodárstva v demisii „drasticky doplatili domácnosti, ktoré kúria elektrinou“.

Minister hospodárstva bude mať tiež zabezpečiť, aby bol splnený jeho verejný prísľub na výhodné 4-ročné zmluvy na odber plynu pre všetky domácnosti ako aj výhodné kontrakty pre bytové domy bez dopadu na verejné financie.

Vláda v budúcom roku tiež plánuje domácnostiam vyplatiť až 250 miliónov eur ako kompenzáciu vysokých cien plynu.

„Bude schválený zákon predložený ministerstvom financií, ktorý zabezpečí špeciálny príspevok domácnostiam na kompenzáciu vyšších cien plynu a tepla v roku 2023 v minimálnej výške 250 miliónov €. Všetci poslanci SaS zákon podporia,“

uviedol Heger.

Okrem toho je tiež podmienkou pokračovania štvorkoalície schválenie polovičného trinásteho dôchodku pre seniorov, ktorý ba im Sociálna poisťovňa mala vyplatiť ešte tento rok. Rovnako ako kompenzáciu rastúcich cien energií a potravín.

Online prenos

18:30 Na piatok 02. septembra je naplánované rokovanie vlády. Štandardne pritom vláda zasadá v stredu. Čo bude predmetom rokovania ministrov nie je známe, keďže na webe Úradu vlády nie je zverejnený program rokovania vlády.

18:00 Prezidentka v krátkom príhovore skritizovala postup ministra financií Igora Matoviča. Prezidentka mu vyčíta, že čakal do poslednej chvíle s návrhom na riešenie niekoľkomesačnej koaličnej krízy, ktorú vyvolalo schválenie rodinného balíčka v parlamente a následné prelomenie veta prezidentky spolu s extrémistami. „To vážne musel čakať minister financií so svojím krokom dva mesiace na poslednú hodinu pred podaním demisií? Namiesto riešenia pokračuje nekonečný seriál, ktorý už nikto nechce sledovať. Takto sa vládnuť nedá a nemá,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

16:05 Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete pozrieť na jej Facebooku.

16:00 Poslanecký klub strany Sme rodina sa rozrastie o troch nových poslancov. Sme rodina teda bude mať v parlamente rovnako 20 poslancov ako strana SaS. Do klubu Sme rodina vstúpia poslanci Romana Tabak a Ján Krošlák (obaja sú odídenci z OĽaNO) a tiež exposlanec extrémistickej ĽSNS Jozef Šimko.

15:52 Prezidentka Zuzana Čaputová si do prezidentského paláca predvolala predsedu vlády Eduarda Hegera a tiež predsedu parlamentu Borisa Kollára. Témou rokovaní má byť riešenie niekoľko mesiacov trvajúcej koaličnej krízy medzi ministrom financií Igorom Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.