/

Rezort práce chystá zmeny v II. dôchodkovom pilieri

2 min. čítania

Návrh zákona, ktorý 24. augusta schválila vláda, zvyšuje podľa rezortu práce efektívnosť dôchodkového sporenia z pohľadu celkovej nasporenej sumy a teda aj budúceho dôchodku sporiteľa.

Kumulatívne obe opatrenia môžu navýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia o minimálne 64 %. Slovenská republika tak podľa ministerstva práce plní záväzok vyplývajúci z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.

Predvolené stratégia

Návrhom zákona o starobnom dôchodkovom sporení sleduje ministerstvo práce zvýšenie efektívnosti II. piliera z pohľadu celkovej nasporenej sumy a teda aj budúceho dôchodku pre sporiteľa.

O zlepšenie alokácie úspor sporiteľov v II. pilieri sa má podľa rezortu práce postarať predvolená investičná stratégia. V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch, toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v II. pilieri po 40 rokoch sporenia najmenej o 50 %.

Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude po novom automaticky každý nový sporiteľ (resp. existujúci sporitelia do veku 54 rokov). Predvolená investičná stratégia sa prispôsobuje veku sporiteľa, bez nutnosti aktívnej zmeny pomeru sporenia v dôchodkových fondoch zo strany sporiteľa. Sporiteľ bude mať možnosť vyviazať sa z predvolenej investičnej stratégie a znova do nej vstúpiť.

Zníženie poplatkov

Ďalším opatrením, výrazne zvýšujúce dôchodok z II. piliera je zmena vo výške a štruktúre odplát, ktorá najmä v dôsledku vypustenia odplaty za zhodnotenie zvýši nasporenú sumu sporiteľa o najmenej 10 % v porovnaní s dnešným systémom odplát.

Navrhnutá zmena odplát rieši aj najväčší problém súčasnej poplatkovej štruktúry v II. pilieri a to účtovanie odplaty za zhodnotenie aj v pasívnych fondoch, čo je zo strany väčšiny odbornej verejnosti podľa rezortu práce neakceptovateľné.

Kumulatívne obe opatrenia môžu navýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia o minimálne 64 %.

Stopka pre jednorazové

Takmer dve tretiny ľudí si v súčasnosti vypláca úspory z II. piliera jednorazovo, čo zvyšuje riziko nízkeho príjmu v prípade dlhovekosti. Úprava výplatnej fázy zamedzí jednorazovým výberom dôchodkových úspor.

Predlženie starobného dôchodkového sporenia až do začatia poberania doživotného starobného dôchodku bude mať pozitívny vplyv na hodnotu úspor. Keďže majetok sporiteľa bude počas obdobia vyplácania programového výberu naďalej investovaný, zvýši sa objem majetku na zakúpenie doživotného starobného dôchodku.

Otázne však je, či novela zákona pre rozhádanú koalíciu prejde parlamentom. Ak Slovensko neprijme zmeny v dôchodkoch, tak môžeme stratiť stovky miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Ceny trhových služieb rástli druhý štvrťrok po sebe

Nasl. článok

Ceny nehnuteľností na bývanie rástli aj pred letom

Viac z Sporenie a investovanie

0 0,00