9.8 C
Bratislava
DomovBiznisCeny nehnuteľností na bývanie rástli aj pred letom

Ceny nehnuteľností na bývanie rástli aj pred letom

Ceny nehnuteľností v SR ťahal najmä rekordný rast realizačný cien nových domov a bytov. Prvýkrát ŠÚ SR v 2. štvrťroku 2022 zverejňuje aj zmeny cien za uskutočnené predaje v krajoch SR, v šiestich spomedzi osem krajov rast cien prekonal 10 % a v troch krajoch dokonca hranicu 20 %.

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie počas druhého štvrťroka 2022 boli o 16,6 % vyššie ako v rovnakom období pred rokom, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu.

Vývoj cien nehnuteľností (zdroj: Štatistický úrad SR)

Novým stúpajú ceny

Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prekročil úroveň 20 % prvýkrát. Existujúcim nehnuteľnostiam stúpli ceny miernejšie, v priemere o necelých 13 %.

Medzikvartálne (v porovnaní s 1. štvrťrokom 2022) vzrástli realizačné ceny nehnuteľností o 5,5 %. Na vývoji cien sa v 2. štvrťroku 2022 približne rovnako podieľali existujúce aj nové nehnuteľností.

- Inzercia -

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 (bázický index) o 81,5 %. Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte boli vyššie až o 91 %. Nové nehnuteľnosti v priebehu jedenástich rokov zvýšili predajné ceny o 63 %.

Rast cien v regiónoch SR

ŠÚ SR od aktuálneho 2. štvrťroka 2022 rozšíril výstupy o realizačných cenách nehnuteľností aj na úroveň jednotlivých krajov. Reaguje tak na dopyt užívateľov po údajoch o situácii v regiónoch SR. Rozšírenie údajov umožnilo prechod na kvalitnejší a rozsiahlejší zdroj údajov o cenách – zrealizované obchody zapísané priamo v Katastri nehnuteľností.

Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých krajoch. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu na vek sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch SR, situácia sa však významne líšila. Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 %, stúpli realizačné ceny v troch okrajoch SR – a to v Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji. Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb, len v Košickom kraji to však bolo naopak, staršie existujúce nehnuteľnosti sa tu predávali drahšie o viac ako 28 %, novostavbám sa ceny medziročne zvýšili o necelých 16 %.

Naopak, len minimálne za rok stúpli ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji (o menej ako 3 %) a v Žilinskom kraji (o necelých 10 %).

Výnimky v troch krajoch

Zaujímavosťou tiež je, že až v troch krajoch sa prejavil opačný trend ako na celoslovenskej úrovni, rast cien ťahali najmä prudšie rasty pri starších nehnuteľnostiach ako pri novostavbách. Okrem Košického kraja to platilo tiež v Žilinskom a Trenčianskom kraji, v ktorých medziročný rast cien starších nehnuteľností na bývanie mal približne trojnásobne vyššie tempo ako rast cien novostavieb.

Na väčšine územia SR sa však počas 2. štvrťroka prudšie zvyšovali najmä ceny novostavieb – v Banskobystrickom kraji to bolo až o takmer 42 % a vysoké rasty boli aj v Prešovskom kraji (+26 %) a tradične v Bratislavskom kraji (+24,9 %), ktorý má líderské postavenie v počte novostavieb bytov medzi krajmi.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

3 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.