//

Európska komisia predstaví plán na boj s vysokými cenami energií v polovici septembra

1 min. čítania

Krajiny Európskej únie bojujú s vysokými cenami elektriny aj plynu. Tie stúpli do rekordných výšok a spôsobujú aj rast cien v obchodoch. Vysoká inflácia bude väčšinu krajín Európskej únie trápiť zrejme ešte niekoľko mesiacov.

Európska komisia by mala predstaviť plán na zastropovanie cien energií v celej Európskej únie v polovici septembra. Plán na zastropovanie cien energií pre domácnosti by mala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstaviť 14. septembra.

Podobnou cestou sa vydali už niektoré krajiny Európskej únie, ktoré si dohodli s Európskou komisiou výnimku. Ceny energií zastropovali už v Španielsku a tiež Portugalsku. Ďalšie krajiny, medzi nimi aj Slovensko, zvažujú zastropovanie cien energií.

V prípade Slovenska by mali domácnosti získať zvýhodnenú cenu elektriny, ktorú distribučným spoločnostiam dodajú Slovenské elektrárne. Tie sa na zvýhodnených cenách so štátom dohodli po tom, ako štát pohrozil elektrárňam zavedením špeciálnej dane. Podobne aj ceny plynu by mali byť zastropované pre domácnosti po dobu štyroch rokov. Podmienkou však bude uzatvorený kontrakt so štátnym SPP.

Niektoré ďalšie krajiny potom zaviedli špeciálne dane na energetické spoločnosti. Vyššie zdanenie energetických spoločnosti už zaviedlo Taliansko, Španielsko alebo napríklad Grécko. Ďalšie krajiny nad týmto krokom stále uvažujú. Je medzi nimi napríklad aj susedné Česko.

Ako bude vyzerať plán Európskej komisie na boj s vysokými cenami nie je jasné. Slovensko zatiaľ stále nemá schválenú dohodu na zvýhodnenú cenu za dodávku elektriny pre domácnosti od Slovenských elektrárni. Dohodu musí schváliť ešte Európska komisia. Vláda má so Slovenskými elektrárňami stále podpísané len memorandum, ktoré dodávku lacnej elektriny pre domácnosti garantuje. Lenže, aby mohli domácnosti lacnú elektrinu skutočne získať, budú sa musieť zrejme meniť aj zákony.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Rusko zastavilo dodávky plynu cez Nord Stream 1

Nasl. článok

Apple už budúci týždeň predstaví novú generáciu iPhonov 14

Viac z Peniaze

0 0,00