//

Rusko zastavilo dodávky plynu cez Nord Stream 1

1 min. čítania

Rusko včera ráno zastavilo dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1. Zatvorenie kohútikov prišlo po tom, ako ruská plynárenská spoločnosť Gazprom oznámila potrebu údržby poslednej funkčnej kompresorovej stanice na plynovode Nord Stream 1.

Analytici však upozorňujú, že zastavenie dodávok plynu cez najdôležitejší plynovod môže v Európskej únii vyvolať recesiu. Nemecko sa už niekoľko mesiacov pripravuje na šetrenie energiami v nadchádzajúcej zimnej vykurovacej sezóne. Dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 sú nestabilné už niekoľko mesiacov.

Rusko škrtilo dodávky plynu cez plynovod Nord Stream 1 už niekoľko mesiacov ako odvetu za sankcie, ktoré na Rusko uvalila Európska únia a za nemeckú vojenskú podporu Ukrajiny po ruskej invázii na Ukrajinu.

Rusko sľúbilo obnovenie dodávok plynu v sobotu po skončení prác. Existujú však obavy, že zo strany Ruska už k obnoveniu dodávok plynu nepríde. Nemecko spochybňuje aj samotnú potrebu údržby na plynovode.

Šéf nemeckej agentúry Bundesnetzagentúr Klaus Müller povedal, že povahu tejto novej údržby Nord Streamu 1 z technického hľadiska nechápe. Už niekoľko týždňov pritom cez plynovod Nord Stream 1 prúdi len 20% maximálnej kapacity.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Objem úverov na bývanie rástol. Darilo sa však len ČSOB a Prima banke

Nasl. článok

Európska komisia predstaví plán na boj s vysokými cenami energií v polovici septembra

Viac z Ekonomika

0 0,00