3.9 C
Bratislava
DomovBiznisPri investícii na východnom Slovensku štát podporí tisícky nových pracovných miest

Pri investícii na východnom Slovensku štát podporí tisícky nových pracovných miest

To boli hlavné témy stretnutia štátneho tajomníka ministerstva práce Juraja Káčera a šéfa Volvo Cars Slovakia Björnom Helldénom v Bratislave. Ponuku ministerstvo práce predstavilo v nadväznosti na rozhodnutie investora postaviť závod v obci Valaliky pri Košiciach. Investor spolu s dodávateľskými firmami prinesie na východné Slovensko až 13-tisíc nových pracovných miest.

Štátny tajomník Juraj Káčer spolu s generálnym riaditeľom Ústredia práce Karolom Zimmerom s investorom diskutovali o možnostiach spolupráce a podpory štátu v oblasti zamestnanosti v Košickom a Prešovskom regióne. Priestor dostali aj otázky týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov, vrátane pracovných podmienok a ochrany práce. 

„Som hlboko presvedčený o pozitívnom vplyve tejto investície na znižovanie nezamestnanosti v regióne. Okrem vytvárania priaznivých pracovných podmienok a vyplácania spravodlivej mzdy je pre ministerstvo práce dôležité, aby mali zamestnanci vytvorené aj podmienky na zosúlaďovanie pracovného a rodinného života. Sociálny rozmer investičnej príležitosti vidím aj v sceľovaní rodín v regióne po návrate zamestnancov zo zahraničia či západného Slovenska,“ 

uviedol na stretnutí štátny tajomník Juraj Káčer.

Tento rok Slovensko zaviedlo nový nástroj ochrany pracovných miest, tzv. kurzarbeit, ktorý je tiež motivujúcim faktorom pre zahraničných investorov.

Konkrétne možnosti štátnej podpory v oblasti služieb zamestnanosti predstavil na stretnutí generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer. Ide predovšetkým o podporu pri získavaní a výbere zamestnancov, ako aj podporu dochádzania za prácou. V rozhovore venovali pozornosť aj tvorbe nových pracovných miest a pracovnému uplatneniu osobitných skupín občanov. 

„Ide napríklad o podporu z fondu Just Transition Fund. Vznikne tak priestor pre vytvorenie nových pracovných miest pre zamestnancov zo zanikajúcich odvetví a zabezpečenie ich potrebnej kvalifikácie pre novú prácu,“

uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.
- Inzercia -

Na východnom Slovensku eviduje rezort práce dlhodobo vysokú nezamestnanosť. V Košickom a Prešovskom kraji je dokopy až 85-tisíc nezamestnaných, pričom viac ako jednu tretinu tvoria osoby do 34 rokov. Navyše aktuálne pracuje v zahraničí viac ako 46-tisíc ľudí z košického regiónu.

Nové pracovné príležitosti môžu byť motiváciou pre týchto ľudí vrátiť sa späť do regiónu k svojimi rodinám. Myslí to rezort práce, ale je otázne či ich práve práce v automobilke priláka naspäť na Slovensko.

Moderný závod na výrobu elektromobilov vznikne v obci Valaliky v okrese Košice-okolie. Na východné Slovensko sa tak vráti priemyselná výroba, ktorá má v regióne svoju dlhodobú tradíciu. Piata automobilová fabrika na Slovensku má so sebou priniesť investíciu vo výške 121 miliónov eur.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.