4.3 C
Bratislava
DomovBiznisV júli sa stavalo viac. Pomohlo hlavne zahraničie

V júli sa stavalo viac. Pomohlo hlavne zahraničie

Výkon stavebníctva v júli 2022 ovplyvňovala najmä inflácia, napriek vysokým rastom v bežných cenách bol plusový výsledok prepočítaný do stálych cien len minimálny.

Vývoj bol ovplyvnený miernym poklesom domácej stavebnej produkcie, kde nárast prác na inžinierskych stavbách nestačil na pokles prác na budovách. Celkový výsledok zachránil vysoký nárast zahraničnej produkcie.

Objem stavebných prác v júli dosiahol 541 mil. eur a stavebná produkcia tak medziročne vzrástla o 1,8 %. Po štyroch mesiacoch striedavých rastov a poklesov sa júl stal štvrtým rastovým mesiacom tohto roka.

Medzimesačne bola po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia o 3,1 % vyššia ako minulý mesiac.

Stavebná produkcia v júli na Slovensku (zdroj: Štatistický úrad SR)
- Inzercia -

Produkcia realizovaná firmami v tuzemsku (jej podiel na celkovej produkcii predstavuje 87,7 %) klesla v porovnaní s júlom 2021 o 1,4 %. Ani mierny rast (v stálych cenách) podielovo najvýznamnejšej novej výstavby nepomohol vykryť pokles prác na opravách a údržbe o 4,7 %. Tie tvorili na objeme tuzemskej produkcie štvrtinu.

Z hľadiska výrobného zamerania potiahli dole tuzemskú produkciu najmä práce na budovách, ktoré medziročne klesli o 5,3 %. Ich podiel na domácej produkcii predstavoval takmer 68 %.

Práce na inžinierskych stavbách, kam patrí aj výstavba diaľnic sa medziročne zvýšili o 8 %, tento rast však nebol dostatočný, aby potiahol tuzemskú produkciu do pozitívneho výsledku.

Celkový výsledok odvetvia v júli 2022 podržali s takmer tretinovým medziročným nárastom práce v zahraničí.

V súhrne za prvých 7 mesiacov roka 2022 dosiahla stavebná produkcia objem takmer 3,2 mld. eur a medziročne sa zvýšila o 0,2 %. Mierne stúpol objem prác ako na novej výstavbe, tak na opravách a údržbe. Práce v zahraničí mali v súhrne medziročný rast vyše 7 %.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.