///

Slovenský priemysel v júli ešte viac spomalil

3 min. čítania

Spomalenie sa prejavilo vo väčšine priemyselných odvetví, do plusu sa dostala len tretina z nich. Rozhodujúca výroba áut bola mierne v pluse, ale to nedáva veľa optimizmu k hodnoteniu prvého prázdninového mesiaca, kedy sa prejavuje aj vplyv medziročnej zmeny dovoleniek u veľkých producentov.

Priemyselná produkcia v júli 2022 medziročne poklesla o 6,4 %, zvýšila tak tempo poklesu zaznamenané v júni, ale udržala sa pod mierou poklesu ktoré sme evidovali v jarných mesiacoch.

Posúdenie výkonu odvetia v dlhšom časovom období, napríklad s rovnakým obdobím pred pandémiou, umožňuje porovnanie s priemerom v bázickom roku 2015. Aktuálne slovenský priemysel v júli vyprodukoval o 2,8 % menšiu hodnotu ako priemerne v r. 2015. Bol to nižší výkon ako v júli v poslednom roku pred pandémiou (v júli 2019), respektíve približne taká kondícia ako v siedmom mesiaci v roku 2018.

Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu (špeciálnych priemyselných zoskupení) väčšina, až 10 odvetví, zaznamenala medziročný pokles. Vyššiu produkciu ako pred rokom malo len 5 odvetví, rozhodujúce štruktúry slovenského priemyslu prehĺbili poklesy a dôležitá výroba dopravných prostriedkov bola len tesne nad hodnotou minulého roka.

Priemyselná produkcia v júli (zdroj: Štatistický úrad SR)

Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu v siedmom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu, pary o 29,1 % (príspevok -4,01 percentuálneho bodu/p. b. k celkovému výsledku odvetvia), ako aj pokles vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o 7,5 % (príspevok -0,99 p. b.).

Výrazný vplyv mali aj tretinový prepad vo výrobe počítačov a elektroniky o 31,7 % (príspevok -0,86 p. b.) ako aj pokles vo výrobe z gumy a plastu o 4,8 % (príspevok -0,49 p. b.) či vo výrobe potravín a nápojov o 8,5 % (príspevok -0,46 p. b.). Výkon priemyslu tlmil tiež medziročný pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o viac ako 12 % (príspevok -0,36 p. b.)

Naopak, pozitívny vplyv na skutočnosť, že priemysel nedosiahol ešte výraznejší prepad, ovplyvnilo zvýšenie výkonu v ostatnej výrobe a oprave strojov a zariadení o 14,9 % (príspevok +0,48 p. b.), ako aj vo výrobe elektrických zariadení o 5,3 % (príspevok +0,40 p. b.).

Rast v rozhodujúcej výrobe dopravných prostriedkov bol len minimálny 1 % (príspevok +0,20 p. b.). Pričom prvý prázdninový mesiac je ovplyvnený aj možnými medziročnými zmenami dovolenkových odstávok či obmedzeniami u veľkých producentov.

Z hľadiska štruktúry podľa hlavných priemyselných zoskupení medziročne o viac ako štvrtinu klesla výroba predmetov dlhodobej spotreby, ako aj produkcia súvisiaca s energetikou. Nižší pokles mala výroba pre medzispotrebu o 5,2 % a produkcia predmetov krátkodobej spotreby o viac ako 2 %. Produkcia investičných prostriedkov bola tiež v mínuse na úrovni o 2,7 %.

Medzimesačne (oproti júnu 2022 po zohľadnení sezónnych vplyvov) sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,2 %.

V súhrne za prvých 7 mesiacov roka 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 3,7 %. Celkovo z 15 sledovaných odvetví bola ešte väčšina v pluse, ale celková kumulatívna bilancia bola naďalej pod úrovňou minulého roka.

Najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal pokles v dodávke elektriny, plynu, pary o 22,4 %, (príspevok -3,06 p. b.) a spomalenie vo výrobe dopravných prostriedkov o 6,3 % (príspevok -1,54 p. b.).

Na treťom mieste z hľadiska vplyvu bol takmer 15 % prepad v ťažbe a dobývaní (príspevok -0,30 p. b.), ako aj vyše 8 % pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov (príspevok -0,21 p. b.).

Z odvetví, ktoré tvorili rast, najvplyvnejšie boli rasty nad úrovňou 8 % vo výrobe elektrických zariadení (príspevok +0,60 p. b.), ako aj v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií strojov (príspevok +0,28 p. b.).

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Čaputová vymenovala nových ministrov po odchode SaS

Nasl. článok

Inflácia naďalej rastie. V auguste už dosiahla 14 percent

Viac z Ekonomika

0 0,00