9.8 C
Bratislava
DomovBiznisSlovenský priemysel v júli ešte viac spomalil

Slovenský priemysel v júli ešte viac spomalil

Spomalenie sa prejavilo vo väčšine priemyselných odvetví, do plusu sa dostala len tretina z nich. Rozhodujúca výroba áut bola mierne v pluse, ale to nedáva veľa optimizmu k hodnoteniu prvého prázdninového mesiaca, kedy sa prejavuje aj vplyv medziročnej zmeny dovoleniek u veľkých producentov.

Priemyselná produkcia v júli 2022 medziročne poklesla o 6,4 %, zvýšila tak tempo poklesu zaznamenané v júni, ale udržala sa pod mierou poklesu ktoré sme evidovali v jarných mesiacoch.

Posúdenie výkonu odvetia v dlhšom časovom období, napríklad s rovnakým obdobím pred pandémiou, umožňuje porovnanie s priemerom v bázickom roku 2015. Aktuálne slovenský priemysel v júli vyprodukoval o 2,8 % menšiu hodnotu ako priemerne v r. 2015. Bol to nižší výkon ako v júli v poslednom roku pred pandémiou (v júli 2019), respektíve približne taká kondícia ako v siedmom mesiaci v roku 2018.

Celkovo z 15 sledovaných odvetví priemyslu (špeciálnych priemyselných zoskupení) väčšina, až 10 odvetví, zaznamenala medziročný pokles. Vyššiu produkciu ako pred rokom malo len 5 odvetví, rozhodujúce štruktúry slovenského priemyslu prehĺbili poklesy a dôležitá výroba dopravných prostriedkov bola len tesne nad hodnotou minulého roka.

Priemyselná produkcia v júli (zdroj: Štatistický úrad SR)
- Inzercia -

Aktuálny výsledok odvetvia po zohľadnení rastu/poklesu v kombinácii s váhou odvetvia v štruktúre priemyslu v siedmom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v dodávke elektriny, plynu, pary o 29,1 % (príspevok -4,01 percentuálneho bodu/p. b. k celkovému výsledku odvetvia), ako aj pokles vo výrobe kovov a kovových konštrukcií o 7,5 % (príspevok -0,99 p. b.).

Výrazný vplyv mali aj tretinový prepad vo výrobe počítačov a elektroniky o 31,7 % (príspevok -0,86 p. b.) ako aj pokles vo výrobe z gumy a plastu o 4,8 % (príspevok -0,49 p. b.) či vo výrobe potravín a nápojov o 8,5 % (príspevok -0,46 p. b.). Výkon priemyslu tlmil tiež medziročný pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o viac ako 12 % (príspevok -0,36 p. b.)

Naopak, pozitívny vplyv na skutočnosť, že priemysel nedosiahol ešte výraznejší prepad, ovplyvnilo zvýšenie výkonu v ostatnej výrobe a oprave strojov a zariadení o 14,9 % (príspevok +0,48 p. b.), ako aj vo výrobe elektrických zariadení o 5,3 % (príspevok +0,40 p. b.).

Rast v rozhodujúcej výrobe dopravných prostriedkov bol len minimálny 1 % (príspevok +0,20 p. b.). Pričom prvý prázdninový mesiac je ovplyvnený aj možnými medziročnými zmenami dovolenkových odstávok či obmedzeniami u veľkých producentov.

Z hľadiska štruktúry podľa hlavných priemyselných zoskupení medziročne o viac ako štvrtinu klesla výroba predmetov dlhodobej spotreby, ako aj produkcia súvisiaca s energetikou. Nižší pokles mala výroba pre medzispotrebu o 5,2 % a produkcia predmetov krátkodobej spotreby o viac ako 2 %. Produkcia investičných prostriedkov bola tiež v mínuse na úrovni o 2,7 %.

Medzimesačne (oproti júnu 2022 po zohľadnení sezónnych vplyvov) sa priemyselná produkcia zvýšila o 1,2 %.

V súhrne za prvých 7 mesiacov roka 2022 priemyselná produkcia klesla medziročne o 3,7 %. Celkovo z 15 sledovaných odvetví bola ešte väčšina v pluse, ale celková kumulatívna bilancia bola naďalej pod úrovňou minulého roka.

Najvýznamnejší vplyv na dynamiku vývoja mal pokles v dodávke elektriny, plynu, pary o 22,4 %, (príspevok -3,06 p. b.) a spomalenie vo výrobe dopravných prostriedkov o 6,3 % (príspevok -1,54 p. b.).

Na treťom mieste z hľadiska vplyvu bol takmer 15 % prepad v ťažbe a dobývaní (príspevok -0,30 p. b.), ako aj vyše 8 % pokles vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov (príspevok -0,21 p. b.).

Z odvetví, ktoré tvorili rast, najvplyvnejšie boli rasty nad úrovňou 8 % vo výrobe elektrických zariadení (príspevok +0,60 p. b.), ako aj v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií strojov (príspevok +0,28 p. b.).

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.