///

Vysoká inflácia ukrajuje z peňazí Slovákov stále viac

1 min. čítania

Ceny poľnohospodárskych komodít na európskom trhu sa držia vysoko. V zrýchľovaní pokračuje takmer celé spektrum základných potravín. Rast ich cien je ovplyvnený narušením dodávateľských kapacít na svetovom trhu a vysokými cenami energií.

zdroj: NBS

Príčinou je najmä konflikt na Ukrajine, uplatňované sankcie a neistota spojená s budúcim vývojom. K zmierneniu tempa v krátkom horizonte s určitosťou neprispelo ani suché leto v Európe.

„V prípade, že ceny komodít nebudú ďalej rásť, medziročná dynamika cien potravín by mala začať postupne spomaľovať. Ceny potravín aktuálne ukrajujú z disponibilného príjmu domácností stále viac. Rovnako ako v júli, aj v auguste ceny obchodovateľných tovarov mierne spomalili. Prispel k tomu pokles cien dopravy. Menovite najmä cien pohonných látok, ktoré ustúpili od júnových dlhoročných maxím v dôsledku poklesu cien ropy. Na druhej strane ale obchodovateľné tovary bez pohonných látok zrýchľovali. Dosiahli najvyšší rast od roku 1998,“

uviedli v správe analytici NBS.

K zrýchleniu prispeli ceny tovarov spojených s bývaním, tuhých palív, ceny alkoholických, nealkoholických nápojov a obuvi. Aktuálne extrémne vysoké ceny energií pôsobia negatívne na domácich priemyselných výrobcov.

zdroj: NBS

„Hrozí, že sa to premietne do vyššej zotrvačnosti cenového rastu priemyselných tovarov na strednodobom horizonte. Tempo rastu cien trhových služieb mierne zrýchlilo. Rast nákladov bývania v rodinnom dome tentokrát neprispel vďaka bázickému nárastu cien v rovnakom mesiaci minulého roka. Hlavným motorom zrýchlenia boli ceny leteniek a ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií. Ceny leteniek vzlietli medzimesačne o 78 %,“

píše sa v správe analytikov NBS.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Inflácia naďalej rastie. V auguste už dosiahla 14 percent

Nasl. článok

Cestovný ruch v júli nedosiahol na úroveň spred covidu

Viac z Financie

0 0,00