/

NCZI: Potvrdenie o prekonaní Covid-19 už aj po pozitívnom AG teste

1 min. čítania

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) pristúpilo k tomuto kroku s cieľom uľahčiť očakávanú jesennú vlnu pandémie pacientom aj lekárom.

Zatiaľ čo všeobecnému lekárovi stačil na diagnostikovanie pacienta a predpísanie liečby aj pozitívny AG test, na získanie certifikátu o prekonaní bol až doteraz potrebný RT-PCR test.

S cieľom zabrániť zbytočnému duplikovaniu testov pristupuje NCZI k vydávaniu Európskych digitálnych certifikátov o prekonaní ochorenia COVID-19 už aj po pozitívnom antigénovom teste. Neplatí to však pre všetky AG testy.

Zoznam akceptovaných testov určuje Európska komisia a nachádza sa na webovej stránke Európskej únie. V nijakom prípade na získanie potvrdenia o prekonaní nemožno použiť samoodberové domáce testy. NCZI vydáva potvrdenia o prekonaní len na základe pozitívnych AG testov z mobilných odberových miest (MOM) vykonaných od 5. septembra 2022, pričom prvé certifikáty budú vygenerované 16. septembra.

Po pozitívnym AG teste je nevyhnutná domáca izolácia v trvaní 5 dní od pozitívneho testu. Ak v rámci päťdňovej izolácie človek nemá posledných 24 hodín nijaké príznaky ochorenia COVID-19, izolácia sa skončí.

Ďalších päť dní však platí povinnosť nosiť respirátor FFP2. Až potom je možné získať potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. Generuje sa na 11. deň od potvrdenia pozitivity, v tomto prípade od vykonania AG testu.

Potvrdenie o prekonaní sa generuje automaticky, NCZI odporúča nastaviť si automatické zasielanie certifikátov, aby bol aj tento certifikát doručený do mailovej schránky. O certifikát sa dá požiadať kedykoľvek cez „samoobslužný“ portál registrovaného žiadateľa – webovej stránke NCZI, pričom na to stačí len COVID pass, rok narodenia a v systéme registrované telefónne číslo.

Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19 možno stiahnuť i deťom a platí v období najviac 180 dní od odobratia pozitívnej vzorky biologického materiálu.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Export aj import rástli dvojciferným tempom

Nasl. článok

ČSOB od 20. septembra zvyšuje úrokové sadzby hypoték

Viac z COVID-19

0 0,00