///

Európska komisia chce Maďarsku odobrať eurofondy v objeme 7,5 miliardy eur

1 min. čítania

Európska komisia navrhla potrestať susedné Maďarsko pre porušovanie podmienok právneho štátu. Maďarsko môže prísť až o 7,5 miliardy v eurofondoch. Maďarsko sa môže stať prvou krajinou Európskej únie, ktorá príde o peniaze z eurofondov po zmene pravidiel na ich čerpanie. Podmienkou čerpania peňazí z eurofondov je dodržiavanie podmienok právneho štátu.

Komisia poslala návrh na odobratie peňazí z eurofondov jednotlivým členským krajinám. Nie je potrebné schválenie všetkými členskými krajinami, na potvrdenie bude stačiť schválenie väčšinou členských krajín Európskej únie.

Maďarsko dostalo viacero výstrah od Európskej komisie aj Európskeho parlamentu. Vláda premiéra Viktora Orbána má teraz dva mesiace, aby prijala potrebné zmeny v zákonoch inak o peniaze z eurofondov príde.

Európska komisia aj Európsky parlament dlhodobo upozorňujú na porušovanie pravidiel pri čerpaní eurofondov, keď majú peniaze podľa kritikov putovať hlavne ľuďom napojených na premiéra Orbána. Samotný Orbán si napríklad postavil honosné sídlo, na ktoré mali putovať aj peniaze z eurofondov.

Problémom Maďarska je však aj obmedzovanie nezávislosti médií, ale tiež obmedzovanie práv menšín.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Harmonizované indexy spotrebiteľských cien v auguste 2022

Nasl. článok

Komentár: Orange otočil. Za prístup do 5G siete už nebude pýtať 5 eur

Viac z Financie

0 0,00