///

Slovensko dostalo 15,8 milióna EUR z EÚ v súvislosti s prílevom odídencov z Ukrajiny

1 min. čítania

Ministerstvo vnútra ako riadiaci orgán pre programy Fondov pre oblasť vnútorných záležitostí požiadalo Európsku komisiu o núdzovú pomoc z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) ako aj z Nástroja pre finančné riadenie hraníc a vízovú politiku (BMVI).

Komisia Slovenskej republike udelila finančné prostriedky vo výške 6,5 milióna eur v rámci núdzovej pomoci AMIF a 9,3 milióna eur v rámci núdzovej pomoci BMVI.

Podmienkou pre čerpanie týchto finančných prostriedkov je naplnenie stanovených ukazovateľov, ako napríklad:

  • celková kapacita v prijímacích zariadeniach prvého kontaktu,
  • celková ubytovacia kapacita,
  • kapacita v dopravných prostriedkoch od hranice do prijímacích zariadení prvého kontaktu, alebo zo zariadení prvého kontaktu do ubytovacích centier.

Ide o verejnú podporu identifikovanú v grantovej zmluve na poskytovanie prvého prijatia pre vysídlené osoby z Ukrajiny prostredníctvom národných, lokálnych, resp. regionálnych autorít a občianskych spoločnosti. Vyhodnotenie plnenia ukazovateľov bude predložené Európskej komisii formou záverečnej správy v októbri 2022.

„Slovenská republika bola od začiatku solidárna s ľuďmi, ktorých ruská agresia vyhnala z ich domova na Ukrajine. Po viacerých návštevách to skonštatovali aj predstavitelia európskych inštitúcií priamo na východnej hranici. Som rád, že EÚ ocenila našu solidaritu a vyčlenila finančné prostriedky pre krajiny, ktorých sa utečenecká kríza dotkla najviac,“

povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Slovenskou hranicou od vypuknutia konfliktu na Ukrajine prešlo viac ako 800 tisíc osôb z toho viac ako 94 tisíc požiadalo o dočasné útočisko v našej krajine.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Na vládu ide návrh na komplexné zvyšovanie platov pre zdravotníkov

Nasl. článok

Prezidentka vystúpila pred Valným zhromaždením OSN

Viac z Peniaze

0 0,00