//

Obce zverejnia zoznamy kandidátov pre spojené voľby najneskôr do 4. októbra 2022

1 min. čítania

Obce a mestá doručia najneskôr do utorka 4. októbra 2022 do každej domácnosti oznámenie o čase a mieste konania spojených župných a komunálnych volieb.  

V oznámení uvedú okrem času aj volebný okrsok, volebnú miestnosť, stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka a povinnosť voliča preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti.  

Najneskôr do 4. októbra 2022 obce zverenia aj zoznamy zaregistrovaných kandidátov pre voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov spôsobom v mieste obvyklým.

Voliči nájdu zoznamy na úradnej tabuli jednotlivých obcí, miest a mestských častí a na ich webovom sídle, ak ho majú zriadené.

 „Volebné komisie mali lehotu na zaregistrovanie kandidátov do 14. septembra 2022,“

vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec.

Lehota na zverejnenie do 4. októbra je stanovená z dôvodu, že v prípade nezaregistrovania kandidáti majú právo podať návrh do 3 dní od prevzatia rozhodnutia na súd na ich doregistrovanie.

Súd má 3 dni lehotu na rozhodnutie, či návrhu vyhovie alebo nie. Ak volebná komisia zaregistrovala všetkých kandidátov, môže ich mená a zákonom ustanovené údaje o nich uverejniť ihneď.

Termín doručenia oznámenia o mieste a čase volieb a zverejnenia zaregistrovaných kandidátov vyplýva zo zákona o podmienkach výkonu volebného práva (najneskôr 25 dní predo dňom konania volieb).

Spojené voľby sa uskutočnia v sobotu 29. októbra 2022. Ďalšie informácie k téme spojených volieb nájdete na webe ministerstva vnútra.

Komentovať

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Predch. článok

Poslanci prerokujú zvýšenie platov zdravotníkov v zrýchlenom režime

Nasl. článok

Platy zdravotníkov by sa mohli zvýšiť, vládny návrh je v druhom čítaní

Viac z Politika

0 0,00