-1.1 C
Bratislava
ÚvodPolitikaÚstavné lehoty na voľby prezidenta by sa mohli zmeniť

Ústavné lehoty na voľby prezidenta by sa mohli zmeniť

Za hlasovalo 75 zo 126 prítomných poslancov, proti bolo 32 poslancov a 19 sa zdržali. Prvé kolo prezidentských volieb by sa po novom mohlo konať najneskôr 30 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta.

V súčasnosti platí 60-dňová lehota. Skrátením má vzniknúť priestor na zosúladenie termínu konania sa druhého kola volieb s termínom konania sa volieb do Európskeho parlamentu (EP).

„Zosúladením termínu konania volieb do Európskeho parlamentu a druhého kola voľby prezidenta SR tak, aby sa konali v rovnaký deň a v rovnakom čase, by sa vyšlo v ústrety voličom, ktorí by nemuseli chodiť k volebným urnám dvakrát. Zároveň, ak by došlo k zvýšeniu volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu, malo by to za následok aj posilnenie mandátov volených kandidátov,“

argumentoval predkladateľ.

Okrem ústavnej zmeny budú potrebné aj úpravy v zákone o podmienkach výkonu volebného práva. Ďalšie lehoty súvisiace s voľbou prezidenta sa, naopak, majú predlžovať.

Ak sa úrad prezidenta uvoľní pred uplynutím funkčného obdobia, prvé kolo volieb by mohlo byť po novom 110 dní od vyhlásenia volieb, namiesto súčasných 60 dní. Rovnako sa má lehota predĺžiť aj v prípade, ak pre druhé kolo volieb nie sú dvaja kandidáti, druhé kolo volieb sa neuskutoční a predseda NR SR vyhlasuje nové voľby.

- Inzercia -

Dôvodom predlžovania lehôt je plánované zavedenie voľby poštou pri prezidentských voľbách.

„Voľba poštou predstavuje zložitý mechanizmus, ktorý je časovo náročný na prípravu, ako aj na samotný priebeh volieb, čo má za následok nevyhnutnosť zmeny ústavných lehôt,“

zdôvodnil rezort vnútra.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.