-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisVládou prešli novely zákonov energetike. Slovensko smeruje k zastropovaniu cien energií

Vládou prešli novely zákonov energetike. Slovensko smeruje k zastropovaniu cien energií

Národná rada dnes posunula do druhého čítania vládou v stredu schválený návrh novely zákona o energetike, ktorú  minister hospodárstva Karel Hirman predložil v skrátenom legislatívnom konaní.

Schválením novely sa výrazne posilnia kompetencie štátu a legislatívne nástroje v stave energetickej núdze, vďaka čomu bude vedieť štát pružne a efektívne reagovať. Novelu podporilo všetkých 131 prítomných poslancov.

Účelom novely zákona je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov prostredníctvom návrhu všeobecného hospodárskeho záujmu a rozšírenie stavu núdze v energetike.

Novela zákona navrhuje rozšíriť súčasný koncept stavu núdze v energetike o situáciu, kedy cena veľkoobchodných energetických komodít na trhoch dosahuje veľmi vysoké hodnoty, ktoré by mohli mať za následok cenovú nedostupnosť elektrickej energie pre odberateľov, a zároveň by mohlo vyvolať ohrozenie bezpečnosti štátu, zdravia, alebo života veľkej skupiny odberateľov elektriny, či hrozbu značných hospodárskych škôd u koncových odberateľov na vymedzenom území.

- Inzercia -

Novela tiež definuje súhrn opatrení ako obmedzenie medzioblastnej kapacity na cezhraničné obchodovanie s elektrinou, využitie výrobných kapacít domácich zariadení na výrobu elektriny určenej na dodávky koncovým odberateľom za stanovené ceny. Pričom novela rovnaký mechanizmus navrhuje i v prípade plynu.

Stav núdze bude môcť v tomto prípade vyhlásiť vláda iba na návrh MH SR a zároveň bude oprávnená rozhodovať o uložení opatrení, ktoré nariadi rezort hospodárstva vyhláškou.

V tomto prípade bude vláda ceny určovať nariadením a novela bude upravovať výnimku z bežnej cenovej regulácie. Cena teda nebude stanovená Úradom pre reguláciu sieťových odvetvím (ÚRSO). Novela zákona vstúpi do účinnosti v prípade schválenia dňom jej vyhlásenia v zbierke zákonov.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.