-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazePríspevok za ubytovanie odídencov v hoteloch sa zvýši

Príspevok za ubytovanie odídencov v hoteloch sa zvýši

Vláda SR dnes rozhodla o predĺžení vyplácania príspevku za ubytovanie odídencov pre majiteľov hotelov, penziónov či ubytovní, ktorého platnosť sa pôvodne končila 30. septembra 2022.

Maximálny príspevok za ubytovanie bude 24,20 € s DPH za noc za dospelého človeka a 12,10 € s DPH za noc za dieťa do 15 rokov. Nové pravidlá platia pre obdobie od 1. októbra 2022 do 28. februára 2023, čo kopíruje vyplácanie príspevkov pre súkromné osoby v gescii Ministerstva vnútra SR.

„Odídenci z Ukrajiny naďalej potrebujú našu pomoc, preto príspevok za ubytovanie predlžujeme. Zároveň je to v istom zmysle pomoc aj pre podnikateľov v cestovnom ruchu, keďže počas jesene je návštevnosť hotelov či penziónov spravidla nižšia. Vďaka príspevku im tak aspoň čiastočne pomôžeme pokryť ich náklady,“

povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Výška príspevku bude maximálne 24,20 € za noc. Oproti letu sa zvýši o 10% vzhľadom na nárast cien energií a fakt, že ide o obdobie, kedy treba ubytovacie zariadenia vykurovať. Ak však penzión či ubytovňa poskytujú svoje služby za nižšiu cenu, dostanú príspevok vo výške svojej predajnej ceny, tiež zvýšený o 10%.

„Napríklad ubytovacie zariadenie, v ktorom bola v roku 2021 priemerná cena za jedno lôžko 10 € na noc, môže požiadať o príspevok len v tejto výške. K nej si však ešte priráta 10% ako kompenzáciu za zvýšené ceny energií. Dostane teda maximálne 11 €. Naopak, pre ubytovacie zariadenie, kde stojí lôžko na noc 100 €, je výška príspevku zastropovaná na spomínaných 24,20 €,“

opísal zmeny generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu na ministerstve dopravy Tomáš Ondrčka.
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.