-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisDôvera v slovenskú ekonomiku sa naďalej znižuje

Dôvera v slovenskú ekonomiku sa naďalej znižuje

Celková ekonomická nálada na Slovensku sa naďalej zhoršuje, súhrnný sezónne očistený indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa v septembri medzimesačne znížil o 1,2 bodu na úroveň 89,7 bodu. K zhoršeniu tak došlo už štvrtý mesiac po sebe.

Nepriaznivý vývoj indikátora ovplyvnil najmä pokles dôvery u spotrebiteľov, k miernemu zhoršeniu došlo aj v službách. Naopak, po troch mesiacoch poklesu sa mierne zvýšila dôvera v priemysle, zatiaľ čo v stavebníctve a obchode ostala nezmenená.

Aktuálna hodnota IES bola pesimistickejšia aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, klesla o 10,4 bodu, za dlhodobým priemerom tak zaostávala o 12,8 bodu.

Hodnota IES predstavuje vážený aritmetický priemer piatich čiastkových indikátorov dôvery, najväčší vplyv má indikátor dôvery v priemysle (40 %), nasleduje indikátor dôvery v službách (30 %), v stavebníctve (5 %), v obchode (5 %) a spotrebiteľský indikátor dôvery (20 %).

- Inzercia -

Prieskum je koordinovaný Európskou komisiou a vo všetkých členských štátoch EÚ má rovnakú metodiku. Detaily k piatim čiastkovým indikátorom dôvery sú uvedené v osobitnej informatívnej správe.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.