-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeKaždý Slovák minulý rok skonzumoval 2,8 kilogramu kávy

Každý Slovák minulý rok skonzumoval 2,8 kilogramu kávy

Prvý októbrový deň si už siedmy rok pripomíname ako Medzinárodný deň kávy. Aj na Slovensku je to stále obľúbený nápoj.

Káva je prvá vec, na ktorú väčšina ľudí ráno myslí a ranná šálka sa stala neoddeliteľnou súčasťou rutiny aj mnohých Slovákov. Aj preto každý obyvateľ Slovenska bez rozdielu veku vlani podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR skonzumoval v priemere až 2,8 kilogramu kávy, čo je o takmer 8 % (200 gramov) viac ako v roku 2020.

Ak k príprave dobrého espressa je podľa odborníkov potrebných 7 až 9 gramov mletej kávy, tak v priemere každý Slovák vypil denne aspoň jednu šálku.

„Dlhodobo sa spotreba kávy na Slovensku pohybuje na úrovni 3 kilogramy (kg) na obyvateľa. Ide o priemernú spotrebu za posledných 10 rokov, pričom najvyššiu spotrebu kávy za toto obdobie dosiahlo Slovensko v roku 2014, a to 3,6 kg na obyvateľa. Najmenej (1,4 kg) kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990,“

uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Káva je jedným z najviac obľúbených nápojov na svete. Podľa údajov statista.com v rokoch 2020/2021 sa na celom svete spotrebovalo viac ako 166,6 milióna vriec kávy (jedno vrece je 60 kg) pri miernom medziročnom náraste o 1,3 %.

- Inzercia -

Európske krajiny patria medzi najväčších konzumentov. V roku 2020 mali podľa odhadu statista.com najväčšiu spotrebu na obyvateľa v Holandsku (8,3 kg), Fínsku (7,8 kg) a Švédsku (7,6 kg).

Za 250 gramov praženej kávy sme v roku 2016 v slovenských obchodoch zaplatili v priemere 2,86 eura, vlani to bolo 3,04 eura. Cena 100-gramového balenia instantnej kávy s kofeínom zostala približne rovnaká, pohybovala sa na úrovni 4,1 eura. Vlani bolo možné objednať si šálku kávy espresso (7g) v kaviarňach na Slovensku v priemere za 1,3 eura.

Na Slovensko sa v roku 2021 doviezlo 45,1 tisíca ton kávy v hodnote 211 miliónov eur. Medziročne sa dovezený objem zvýšil o takmer 20 % a v porovnaní s päťročným priemerom o vyše 11 %. Najviac kávy dovezenej na Slovensko za posledných päť rokov pochádzalo z Nemecka, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Talianska.

Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani 24,9 tisíca ton, čo predstavovalo takmer 121 milióna eur. Medziročne množstvo vyvezenej kávy kleslo približne o 17 % a v porovnaní s päťročným priemerom bolo nižšie až o vyše pätinu.

Krajinou číslo jeden, kam smerovalo v priebehu posledných päť rokov zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Česká republika, Poľsko a Rumunsko.

Podľa údajov Eurostatu sa v Európskej únii v roku 2021 vyprodukovalo takmer 2 milióny ton kávy. Spomedzi členských štátov najviac praženej kávy vyrobilo Nemecko (561 tis. ton, čo je 28,5 % z celkovej produkcie EÚ), za ním je Taliansko (525 tis. ton; 26,7 %) a Španielsko (154 mil. ton; 7,8 %). Tieto tri krajiny vyrobili takmer dve tretiny z celkovej produkcie kávy v EÚ.

Medzinárodný deň kávy sa oslavuje od roku 2015 a vyhlásila ho Medzinárodná organizácia pre kávu (International Coffee Organization). Tento deň okrem propagácie a oslavy tohto nápoja slúži aj k tomu, aby sa pozornosť ľudí obrátila tiež k pracovníkom a životným podmienkam tých, ktorí ju pestujú.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.