-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisEkonomická nálada sa na Slovensku výrazne zhoršuje

Ekonomická nálada sa na Slovensku výrazne zhoršuje

Dôvera v slovenskú ekonomiku klesla už štvrtý mesiac po sebe. Najpesimistickejší boli spotrebitelia, k miernemu zhoršeniu došlo aj v službách. Naopak, po troch mesiacoch poklesu sa mierne zvýšila dôvera v priemysle, zatiaľ čo v stavebníctve a obchode ostala nezmenená.

V septembri najviac klesla dôvera k vývoju slovenskej ekonomiky u spotrebiteľov, dôvera podnikateľov sa oproti predchádzajúcemu mesiacu výraznejšie nezmenila. K medzimesačnému poklesu došlo len v službách, naopak, v priemysle sa nepatrne zvýšila. Dôvera v stavebníctve a v obchode ostala nezmenená na úrovni predchádzajúceho mesiaca.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Indikátor dôvery v priemysle (sezónne upravený) sa po troch mesiacoch poklesu v septembri znova medzimesačne zvýšil. K rastu o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu -7,7 prispel najmä očakávaný rast priemyselnej produkcie, predovšetkým vo výrobe dopravných prostriedkov a strojov a zariadení inde nezaradených.

- Inzercia -

Dôvera v službách klesá, indikátor dôvery prvýkrát po 17 mesiacoch dosiahol zápornú hodnotu. Pri medzimesačnom poklese o 1,4 bodu klesol na úroveň -0,7 vplyvom zhoršenia oboch indikátorov dopytu. V dopyte za posledné tri mesiace kleslo hodnotenie o 6 bodov na hodnotu -4 a v očakávanom dopyte o 2 body na hodnotu 11.

Pesimistické vnímanie spotrebiteľskej atmosféry na Slovensku pretrváva, indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) padol v septembri na úroveň -34,1. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa znížil o 4,7 bodu, pričom jeho hodnota klesá už piaty mesiac po sebe.

Pesimistickejšie hodnotili respondenti všetky štyri zložky indikátora, medzimesačne najviac vzrástli obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti. Zvýšili sa však aj obavy z očakávanej celkovej hospodárskej situácie, finančnej situácie domácností a s ňou súvisiacich úspor domácností.

Indikátor dôvery v obchode sa v septembri v porovnaní s augustom držal na rovnakej úrovni (23). Respondenti očakávali nárast podnikateľských aktivít, predovšetkým v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel a v špecializovaných predajniach maloobchodu so zariadeniami pre IKT.

Zároveň však predpokladali nárast cien tovarov, a to najmä v špecializovaných predajniach maloobchodu s pohonnými látkami.

Dôvera v stavebníctve sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenila, sezónne upravený indikátor dôvery zotrval na úrovni -12. Vývoj ovplyvnilo zhoršenie celkovej úrovne objednávok, to však bolo eliminované priaznivým hodnotením očakávanej zamestnanosti.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.