-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeÚroda bude horšia. Bude menej repy aj kukurice

Úroda bude horšia. Bude menej repy aj kukurice

Tretí spresnený odhad očakávanej úrody v roku 2022 potvrdil medziročne nižšiu úrodu pri všetkých jesenných plodinách najmä pre rapídny pokles výnosov z hektára. Pri kukurici poľnohospodári ešte znížili odhad poklesu rentability z hektára, ktorý stiahol úrodu na 15-ročné minimum.

Celková produkcia druhej najpestovanejšej plodiny na Slovensku, kukurice na zrno v roku 2022 bude najnižšia za posledných 15 rokov, približne 740 tisíc ton.

Úroda bude výrazne horšia. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Úroda by tak mala dosiahnuť o takmer 54 % nižšiu hodnotu ako vlani, kedy sa na Slovensku urodilo takmer 1,6 milióna ton. Tretí odhad úrody v roku 2022 zisťovaný k polovici septembra a aktuálne zverejnený Štatistickým úradom SR potvrdil ešte nižší hektárový výnos ako odhadovali producenti v auguste, z hektára osiatej plochy by malo byť približne 4,47 tony kukurice.

Menej kukurice

Očakávaný hektárový výnos je o 3,1 tony z hektára nižší ako 5-ročný priemer úrod a tiež o 3,4 tony menší ako pred rokom.

- Inzercia -

Poľnohospodári súčasne korigovali osiatu plochu, pretože približne 6 % pôdy, na ktorej bola osiata kukurica na zrno, preradili do kukurice na zeleno a siláž. Celkovo očakávaná zberová plocha tak klesla na 165,5 tis. ha, čo je oproti roku 2021 nižšia výmera o 18,5 %.

Nižší celkový objem úrody o viac ako 19 % sa očakáva aj u kukurice a jej miešankách na zeleno a siláž (celková úroda by mala dosiahnuť takmer 1,5 mil. ton).

Hektárový výnos by mal dosiahnuť necelých 21,8 tony z hektára, čo je menej o 6,1 tony ako vlani a súčasne o 8,1 tony ako 5-ročný priemer. Po korekcii a preradení 11 tis. hektárov z pôvodne siatych na zrno do siláže sa celková plocha kukurice na zeleno medziročne mierne zvýšila na viac ako 68 tis. ha (nárast o 2,4 %).

Menej zemiakov

Predpokladanú celkovú úrodu ostatných zemiakov (bez skorých zemiakov) poľnohospodári korigovali tiež nadol, úroda v objeme 110 tis. ton predstavuje oproti vlaňajšku pokles o 15,8 % (o 20,5 tis. ton).

Hektárové výnosy by mali dosiahnuť 23,7 tony z ha, čo je približne na úrovni predošlých piatich rokov, ale menej ako vlani. Vysadená plocha medziročne klesla na 4,6 tis. ha, čo je pokles o 11,5 %.

Predpokladaná úroda slnečnice vo výške takmer 159 tis. ton predstavuje oproti minulému roku pokles o 18,7 % a súčasne mierny pokles v porovnaní s augustovým odhadom. Predbežné výnosy na úrovni 2,17 tony z ha sú o 0,49 tony menšie ako minulý rok a rovnako menej v porovnaní k 5-ročnému priemeru.

Tretinový pokles úrody cukrovej repy

V dôsledku úbytku osiatej plochy technickej cukrovej repy ako aj nižšieho hektárového výnosu sa predpokladá medziročný viac ako tretinový pokles celkovej úrody na úroveň 895 tis. ton. V porovnaní s odhadom k 15. augustu sa očakávaný výnos z ha zvýšil o 1,7 tony na úroveň 46,5 t/ha.

Takéto hodnoty sú napriek tomu výrazne nižšie ako minulý rok (o 16,05 t/ha), aj oproti päťročnému priemeru (o 12,6 t/ha). Cukrová repa bola vysadená na ploche 19,2 tis. hektárov (medziročný úbytok o 12,7 %).

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.