-1.1 C
Bratislava
ÚvodBiznisNálada v ekonomike sa opäť zhoršila. Už piaty mesiac po sebe

Nálada v ekonomike sa opäť zhoršila. Už piaty mesiac po sebe

Slovenská ekonomika nezískala vyššiu dôveru ani v októbri, ekonomická nálada bola najnižšia za posledných 19 mesiacov. Informoval o tom Štatistický úrad.

Pokles dôvery v slovenskú ekonomiku trvá už piaty mesiac po sebe. Atmosféra sa medzimesačne zhoršila u spotrebiteľov, medzi podnikateľmi vládol pesimizmus v obchode a v priemysle. Naopak, optimistickejšie boli naladení podnikatelia v stavebníctve a v službách.

Dôvera vývoju slovenskej ekonomiky medzi októbri medzimesačne klesla v obchode a priemysle, naopak, mierne zlepšenie zaznamenali v stavebníctve a v službách. Naďalej klesá dôvera spotrebiteľov, medzimesačne sa znížila už šiesty mesiac po sebe.

Pesimistická nálada v ekenomike

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov.

Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

- Inzercia -

Indikátor dôvery v priemysle (sezónne upravený) sa po miernom zvýšení v predchádzajúcom mesiaci v októbri opäť medzimesačne znížil.

Pokles o 3 percentuálne body (p. b.) na hodnotu -10,7 ovplyvnil pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Najväčšími pesimistami boli respondenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov, výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a ostatných nekovových výrobkov.

Optimistické služby

Dôvera v službách sa v októbri mierne zvýšila, indikátor dôvery medzimesačne vzrástol o 1 bod na hodnotu 0,3. Zlepšenie ovplyvnil nárast indikátorov dopytu. Dopyt po službách za posledné tri mesiace vzrástol o 2 body na hodnotu -2, a to najmä v ubytovacích a stravovacích službách, informáciách a komunikácii, či v ostatných činnostiach.

Očakávaný dopyt zaznamenal rast o 4 body na hodnotu 15, vyšší dopyt pritom očakávajú spotrebitelia najmä v oblasti informácií a komunikácie, administratívnych a podporných činnostiach, ale aj v umení, zábave a rekreácii.

Horšia nálada spotrebiteľov

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa zhoršuje už šiesty mesiac po sebe. Pri medzimesačnom poklese o 1,9 bodu padol indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) v októbri na úroveň -36, čo je najnižšia hodnota za posledných 19 mesiacov.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zhoršili hodnotenia v troch zo štyroch zložiek indikátora. Pesimistickejší očakávali respondenti najmä vývoj nezamestnanosti, obavy však vzrástli aj z očakávaných úspor, ako aj finančnej situácie domácností. Optimistickejšie boli hodnotenia týkajúce sa vyhliadok na vývoj celkovej hospodárskej situácie.

Obchod klesá

Indikátor dôvery v obchode v októbri klesol oproti septembru o 4,7 p. b. na hodnotu 18,3. Respondenti negatívne hodnotili pokles podnikateľských aktivít, najmä v oprave a údržbe motorových vozidiel a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov.

Zároveň očakávajú aj nižšie splnenie požiadaviek od dodávateľov, najmä v oprave motorových vozidiel a predaji dielov a v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach.

Dôvera v stavebníctve sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšila, sezónne upravený indikátor dôvery vzrástol o 1,5 p. b. na -10,5. Vývoj ovplyvnili priaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok, predovšetkým podnikov realizujúcich výstavbu budov.

- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.