-1.1 C
Bratislava
ÚvodEkonomikaNezamestnanosť klesá. Nestúpla ani pre absolventov

Nezamestnanosť klesá. Nestúpla ani pre absolventov

Nezamestnanosť klesá napriek prílivu absolventov. Pre absolventov je podľa rezortu práce v ponuke takmer 42.000 voľných pozícií.

Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla na konci septembra 6,06 percenta, medzimesačne klesla už ôsmy mesiac po sebe. Výrazne stúpol počet mladých v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce.

Dôvodom je tradične zvýšený počet tohtoročných absolventov stredných a vysokých škôl. Rezort práce je pripravený pomôcť im napríklad prostredníctvom nového národného projektu Prax pre mladých.

Nezamestnanosť klesá

Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v septembri medzimesačne o osem stotín percentuálneho bodu na úroveň 6,06 percenta. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyraďujú z evidencie nezamestnaných, keď si nájdu prácu alebo ak nemajú záujem o nájdenie zamestnania a s úradom nespolupracujú, prípadne z iných zákonom stanovených dôvodov.

Od júla do septembra vzrástol pomer ľudí, ktorých úrady vyradili pre vznik pracovného pomeru zo 46 percent na 57 percent. Zároveň kleslo percento ľudí, ktorých úrady museli vyradiť z evidencie pre nespoluprácu na 2,5%.

„Nezamestnanosť už od januára tohto roka neustále klesá a udialo sa tak aj v septembri, kedy na úrady prichádzajú noví absolventi škôl. V zamestnávaní ľudí sa nám darí tak, ako v ochrane pracovných miest. Okrem klesajúcej nezamestnanosti to potvrdzuje aj fakt, že posledné tri mesiace rastie pomer uchádzačov, ktorých úrady práce vyradili z evidencie pre nájdenie zamestnania. Samozrejmosťou je dostupnosť prehľadnej databázy pracovných ponúk a pripravenosť zamestnancov úradov práce podať pomocnú ruku,“

POVEDAL MINISTER PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY MILAN KRAJNIAK.

Tritisíc ľudí pribudlo

- Inzercia -

Do evidencie uchádzačov o zamestnanie pribudlo viac ako tritisíc ľudí vo veku do 29 rokov. Nárast spôsobil prílev tohtoročných absolventov stredných a vysokých škôl do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Kým v auguste evidovali úrady 4.477 absolventov, v septembri ich bolo už 8.011. 

„Počty čerstvých absolventov v evidencii na úradoch práce sú v septembri, ako takmer každý rok, na celoročných maximách. Práve preto sme sa na túto situáciu pripravili. Významným krokom v tomto smere bolo nedávne spustenie národného projektu Prax pre mladých, stále však máme aj projekty, ktoré fungujú dlhodobo a tešia sa záujmu mladých. Mnohí využívajú národný projekt Chyť sa svojej šance, v rámci ktorého môžu dostať podporu pri naštartovaní podnikania,“

POVEDAL GENERÁLNY RIADITEĽ ÚSTREDIA PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY KAROL ZIMMER.

Národné projekty

Národné projekty na podporu uchádzačov o zamestnanie, akým je napríklad Prax pre mladých, zvyknú mať podľa analytika Inštitútu sociálnej politiky Matúša Baliaka pozitívny efekt.

„Podľa výsledkov analýzy inštitútu z minulého roka, ktorá sa venovala príspevkom na absolventskú prax, je možné očakávať citeľný efekt opatrení, ktoré uľahčujú čerstvým absolventom získať pracovné skúsenosti. Po zohľadnení rozdielov medzi účastníkmi a neučastníkmi absolventskej praxe, účasť na tomto opatrení zvyšuje šance na uplatnenie sa čerstvého absolventa na trhu práce v horizonte dvoch rokov od ukončenia školy v priemere o 6 percentuálnych bodov,“

VYSVETĽUJE BALIAK.

Významný pozitívny vplyv na nezamestnanosť môže mať podľa analytika aj ďalšia minulomesačná novinka rezortu práce – národný projekt Aktivácia znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Cieľom tohto projektu je podporiť tých, ktorí majú s umiestnením sa na trhu práce najväčšie problémy.

Štatistika nezamestnanosti – september 2022:

  • Miera evidovanej nezamestnanosti: 6,06 % (6,14 % v auguste 2022; 7,09 % v septembri 2021).
  • Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov: 6,72 % (6,78 % v auguste 2022; 7,78 % v septembri 2021).
  • Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie: 164.163 (166 433 osôb v auguste 2022; 191.972 osôb v septembri 2021).
  • Celkový počet evidovaných uchádzačov: 181.985 (183.667 v auguste 2022; 210.456 osôb v septembri 2021).
  • Počet evidovaných nezamestnaných do 25 rokov: 25.086.
  • Počet evidovaných nezamestnaných do 29 rokov: 43.739.
  • (10.471 v auguste 2022).
  • Počet voľných pracovných miest: 83.324 (81.121 v auguste 2022). Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, a to 24.909 miest (podiel 29,89 %), najmenej miest bolo v Košickom kraji 3.447 (podiel 4,14 %).
  • Počet voľných pracovných miest vhodných pre absolventov : 41.952.
  • Počet hromadných prepúšťaní nahlásených v septembri: 5 (počet ohrozených pracovných miest – 533)
- Inzercia -

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.