-1.1 C
Bratislava
ÚvodPolitikaÚčasť v spojených voľbách klesla. Komunálnym spojenie nepomohlo

Účasť v spojených voľbách klesla. Komunálnym spojenie nepomohlo

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán potvrdila výsledky spojených volieb. V niektorých obciach sa budú opakovať.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán a Štatistický úrad SR v nedeľu 30. októbra 2022 zverejnili oficiálne výsledky volieb do orgánov samosprávy obcí a samosprávnych krajov, ktoré sa uskutočnili v sobotu 29. októbra 2022.

Išlo o historicky prvé spojené voľby na Slovensku, novinkou bola aj plná elektronizácia pri sumarizovaní výsledkov.

Krajské si polepšili

Spojenie volieb do jedného dňa prinieslo očakávaný zvýšený záujem o krajské voľby.

Volebná účasť vo voľbách do VÚC dosiahla 43,74 percenta. To je o 14 percentuálnych bodov viac oproti posledným krajským voľbám v roku 2017. Voliť prišlo 1.951.522 voličov. 

„Na tomto základe možno konštatovať, že jeden z hlavných účelov, ktorý smeroval k tomu, aby sa voľby do orgánov územnej samosprávy konali v jeden deň, sa naplnil,“

POVEDAL PREDSEDA ŠTÁTNEJ KOMISIE PRE VOĽBY A KONTROLU FINANCOVANIA POLITICKÝCH STRÁN LADISLAV OROSZ.
- Inzercia -

Účasť v komunálnych voľbách predstavovala 46,19 percenta. K volebným urnám prišlo 2.059.800 voličov, čo je o niečo menej ako pri posledných komunálnych voľbách v roku 2018, keď bola účasť 48,67 percenta.

„Príprave spojených volieb sme sa venovali takmer dva roky, projekt sme zvládli a všetky ciele, ktoré sme si k tomu predsavzali, sa nám podarilo naplniť,“

ZHODNOTILA RIADITEĽKA ODBORU VOLIEB, REFERENDA A POLITICKÝCH STRÁN MV SR A ZAPISOVATEĽA ŠTÁTNEJ KOMISIE EVA CHMELOVÁ. 

Len elektronicky

Po prvýkrát sa zápisnice o výsledku volieb na všetkých stupňoch volebných komisií vrátane okrskových posielali elektronicky, k čomu bolo potrebné vytvoriť vhodné podmienky pre obce.

Riaditeľka odboru volieb sa poďakovala za prácu pri príprave a hladkom priebehu hlasovania tímu na rezorte vnútra, Štatistickému úradu SR, Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán, okresným úradom, ako aj členom okrskových volebných komisií, ktorých bolo v teréne približne 63.000.

 „Sumarizácia prebehla bez narušení a incidentov,“

ZHODNOTIL SPRACOVÁVANIE VÝSLEDKOV VOLIEB PREDSEDA ŠTATISTICKÉHO ÚRADU SR PETER PEŤKO. 

Dodal, že náročná príprava na elektronickú sumarizáciu, najmä zriadenie elektronických registrov všetkých kandidátov v predstihu umožnila priniesť definitívne a kompletné výsledky oproti minulým voľbám skôr.

Finálne výsledky

Definitívne výsledky oboch volieb sú dostupné na stránke volbysr.sk. Obsahujú údaje o počtoch hlasoch pre všetkých, teda aj nezvolených kandidátov a tiež výsledky s podrobnosťou až na úroveň jednotlivých okrskov. 

Na zabezpečenie verejného poriadku bolo na území celého Slovenska nasadených 6.556 policajtov. V súvislosti s voľbami dohliadalo na poriadok 4.360 z nich. 

„K závažnému narušenie verejného poriadku nedošlo,“

POVEDAL VICEPREZIDENT POLICAJNÉHO ZBORU DAMIÁN IMRE. 

Nasadení boli policajti poriadkovej, dopravnej, ale takisto kriminálnej polície, na špeciálne úlohy boli vyčlenení vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry. Spojenie volieb sa ukázalo efektívne aj pre Policajný zbor. 

„Vieme šetriť sily a prostriedky v dobe, keď čelíme aj iným výzvam,“

POZNAMENAL VICEPREZIDENT POLICAJNÉHO ZBORU.

Polícia v súvislosti s voľbami zaznamenala doposiaľ 231 podnetov, pričom ďalšie stále prichádzajú. Najčastejšie to bola volebná korupcia (53 podnetov), marenie prípravy a priebehu volieb a referenda (40 podnetov) a ohováranie (37 podnetov). 

Z doterajších podnetov bolo 60 trestných oznámení, pričom v 25 prípadoch sa začalo trestné stíhanie. Polícia tiež eviduje 52 priestupkov a 119 iných podnetov, medzi ktorými môžu byť po vyhodnotení priestupky aj trestné činy.

Komunálne voľby sa budú musieť opakovať v 47 obciach.

- Inzercia -
ZdrojMV SR

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.