-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeNBS: Rast cien bytov sa spomalil

NBS: Rast cien bytov sa spomalil

Medzištvrťročný rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku 2022 výrazne spomalil na 1,6 %. Údaje zverejnila Národná banka Slovensko.

Ceny naďalej rástli v najmä v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Naopak, v Banskobystrickom a Trnavskom kraji registrujeme mierny pokles cien. Pri pohľade na jednotlivé mesiace pozorujeme náznaky postupného obratu v cenovom vývoji, obzvlášť viditeľné v Bratislavskom kraji.

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku 2022 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,6 %. Ide o najpomalšie štvrťročné tempo rastu od roku 2019. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku sú ceny o 21,9 % vyššie.

Ceny rástli

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšila o 42 eur/m2 na úroveň 2.714 eur/m2.

Na cenovom rozdiele sa podieľal Bratislavský kraj tradične približne polovicou, pomerne výrazný kladný príspevok má tiež Prešovský a Žilinský kraj. Príspevok Banskobystrického a Trnavského kraja k celkovej zmene ceny je záporný.

- Inzercia -

Priemerná cena bytov dosiahla v 3. štvrťroku 2.982 EUR/m2. V medzištvrťročnom porovnaní ide o nárast o 1,2 %, čo zodpovedá medziročnému rastu 24 %. Oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku sú naďalej najvyššie ceny 5-izbových bytov. Primárne ide o dôsledok vývoja v minulom štvrťroku, v 3. štvrťroku už len stagnovali.

Ceny malých rástli

Viditeľnejší nárast sme zaznamenali iba v prípade 1-izbových bytov. Priemerná cena domov sa nachádza na úrovni 2.021 EUR/m2, v porovnaní s 2. štvrťrokom ide o rast 1,7 % (medziročne 12,5 %).

Vývoj cien nehnuteľností naprieč regiónmi je značne rôznorodý. Najvyšší medzištvrťročný rast evidujeme v Prešovskom (7,4 %) a Trenčianskom kraji (5 %). Medzikvartálny rast v Bratislavskom a Košickom kraji je približne na úrovni celoslovenského priemeru.

V Trnavskom a Banskobystrickom kraji ceny rezidenčných nehnuteľností v porovnaní s minulým štvrťrokom mierne klesli (-0,3 resp. -2,2 %). V Prešovskom kraji rástli ceny v typicky najsilnejších okresoch (Prešov a Poprad) relatívne miernejším tempom.

Naopak, výraznejší nárast pripadá na okres Kežmarok, zapríčinený rozšírením ponuky novostavieb. V Trenčianskom kraji k rastu cien prispeli predovšetkým okresy Prievidza a Ilava. V samotnom okrese Trenčín ceny nehnuteľností medzi štvrťrokmi mierne poklesli.

Rast spomalil

Keďže 3. štvrťrok priniesol výrazné spomalenie cenového rastu, pre lepší výhľad smerom do budúcna dávalo zmysel pozrieť sa detailnejšie na to aký bol vývoj v jednotlivých mesiacoch.

Mesačné údaje ukazujú, že ceny nehnuteľností na bývanie dosiahli v 3. štvrťroku najvyššiu úroveň v júli, v nasledujúcich mesiacoch mierne klesali. Tento vývoj je ešte výraznejší pri pohľade na samotné ceny bytov.

Naopak, v prípade cien domov sa o žiadnom jasnom trende hovoriť nedá. Mesačný vývoj cien v krajoch je heterogénny – v Bratislavskom kraji vidíme náznaky obratu v cenovom vývoji, v Košickom a Prešovskom kraji ceny pokračujú v postupnom raste.

Úroky na hypotékach rastú

Priemerná úroková sadzba čisto nových úverov na nehnuteľnosti dosiahla v júli 2,5 % a v septembri už 2,9 %. Tomu zodpovedá aj viditeľný pokles čistého prírastku úverov na nehnuteľnosti v priebehu letných mesiacov a septembra.

Trhy očakávajú ďalší rast úrokových sadzieb, spomalenie úverovania bude teda pravdepodobne pokračovať. Z toho vyplýva aj pokračujúci pokles aktivity na realitnom trhu.

- Inzercia -
ZdrojNBS

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

mohlo by vás zaujímať

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.