-1.1 C
Bratislava
ÚvodPeniazeSlovensko eviduje zníženie spotreby plynu o viac ako 24 percent

Slovensko eviduje zníženie spotreby plynu o viac ako 24 percent

Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že sa v mesiacoch august a september podarilo znížiť spotrebu plynu o viac ako 24 percent.

Údaje prevádzkovateľa distribučnej siete spoločnosti SPP-distribúcia zohľadňujúce reálnu (fyzickú) spotrebu plynu odberateľmi plynu na Slovensku poukazujú na výrazné zníženie spotreby v porovnaní s päťročným priemerom za mesiace august a september.

Za tieto mesiace tak evidujeme na Slovensku reálne zníženie spotreby o viac ako 24 %. Slovenská republika zaslala údaje o reálnej spotrebe evidované plynárenským dispečingom aj Európskej komisii.  

Slovensko tak preukázalo plnenie nariadenia Európskej rady o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne, v ktorom zaviedlo dobrovoľný cieľ zníženia spotreby plynu pre členské štáty na úrovni 15 % v porovnaní s ich priemernou spotrebou plynu v období od 1. augusta do 31. marca počas piatich po sebe nasledujúcich rokov predchádzajúcich dňu nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia, teda v rokoch 2017 až 2022.

Ministerstvo hospodárstva zároveň upozornilo, že zvýšenie spotreby plynu vykazované podľa Eurostatu počas mesiacov august a september v porovnaní s päťročným priemerom za tieto mesiace je spôsobené skutočnosťou, že sa v dátach zohľadňujú aj dáta o zmene zásob plynu na území členského štátu od prevádzkovateľov podzemných zásobníkov zemného plynu, pričom počas daných dvoch mesiacov dochádzalo k intenzívnemu vtláčaniu zemného plynu do zásobníkov na území SR.

- Inzercia -

Vtláčaním plynu do zásobníkov si zároveň Slovensko splnilo svoje povinnosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady. Nariadenie sa týkalo uskladňovania plynu, v ktorom sa od členských štátov vyžaduje vtláčanie plynu do zásobníkov a ich využívanie na minimálnej možnej úrovni.

posledné články

vývoj akcií a kurzov mien

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu
Captcha verification failed!
Používateľské skóre captcha zlyhalo. prosím kontaktuj nás!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.